Władimir Putin Najnowsze wiadomości ze świata

W ambasadzie Rosji pracuje dwóch lub trzech szpiegów udających dyplomatów

W ambasadzie Rosji w Hadze działa pod dyplomatycznym przykryciem dwóch lub trzech szpiegów – twierdzi Erik Akerboom, szef wywiadu i służb bezpieczeństwa Holandii (AIVD). Rosja w dalszym ciągu próbuje wysyłać do nas agentów – uważa Akerboom.

W lutym 2023 roku niderlandzkie MSZ nakazało opuszczenie kraju 10 rosyjskim dyplomatom, a także nakazało zamknięcie biura handlowego Federacji Rosyjskiej w Amsterdamie. Rok wcześniej, w marcu, Holandia wydaliła 17 rosyjskich dyplomatów. Według AIVD w rzeczywistości byli oni szpiegami GRU i SWR.

Rząd Holandii zarzuca władzom Rosji, że nadal przysyłają agentów, działających jako dyplomaci.

Dyrektor AIVD powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, który został opublikowany w tym tygodniu, że przez lata Rosja była przyzwyczajona do wykorzystywania swoich dyplomatów do „swobodnego szpiegostwa” na Zachodzie. „To już koniec” – oświadczył Akerboom i przypomniał, że od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraje UE usunęły około 600 funkcjonariuszy służb wywiadowczych Rosji.

Szef tajnych służb Niderlandów twierdzi, że wieloletnie tolerowanie obecności rosyjskich szpiegów zamiast odsyłania ich do domu nie było niczym niezwykłym. „W ten sposób można było ich lepiej monitorować” – uważa szef AIVD. Wskazuje jednak, że to podejście zmieniło się po ataku na Ukrainę. „Rosjanie mają do zebrania znacznie więcej poufnych informacji niż wcześniej, takich jak dostawy broni i trasy transportu” – wyjaśnia Akerboom.

 

Źródło: PAP Autor: Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij