Najnowsze wiadomości z kraju

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie szczyt pięciu prezydentów

W poniedziałek w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Zamku Królewskim w Warszawie o przyszłości Europy debatować będą prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. Tego dnia odbędzie się też polsko-litewskie zgromadzenie posłów i senatorów, na którym głos zabiorą prezydenci obu państw.

“Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w tym roku będzie mieć wyjątkowy charakter. Wiąże się to z faktem, że obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się szczyt prezydentów z naszego regionu, którzy przyjadą do stolicy Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, żeby wspólnie z Polską cieszyć się z tego święta” – mówił PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.Prezydenci Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Łotwy Egils Levits i Estonii Kersti Kaljulaid wizytę w stolicy Polski rozpoczną w poniedziałek. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda przybył do Warszawy z wizytą dwustronną już w niedzielę; wieczorem tego dnia w Belwederze odbyło się spotkanie par prezydenckich Polski i Litwy.

Oficjalne obchody Święta Narodowego w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w poniedziałek rano. W Sejmie o godz. 9.00 odbędzie się uroczyste posiedzenie Izb Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej, podczas którego głos zabiorą prezydencki Duda i Nauseda.

Następnie w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza św. w której uczestniczyć będą prezydenci Duda, Nauseda oraz Levits.

W południe na dziedzińcu Zamku Królewskiego rozpoczną się uroczystości z udziałem pięciu prezydentów: Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausedy, Kersti Kaljulaid, Egilsa Levitsa oraz Wołodymyra Zełenskiego. Pięcioro prezydentów podpisze wspólną deklarację w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Następnie na Zamku Królewskim obędzie się debata prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy o przyszłości Europy. “Prezydenci będą wspólnie rozmawiać o Europie, o dziedzictwie przeszłości, o wspólnym doświadczeniu historii oraz o obecnej współpracy, wspólnocie wartości i wspólnej wizji Europy w kontekście wydarzeń, które mają obecnie miejsce na kontynencie” – powiedział minister Kolarski.

Później Andrzej Duda odbędzie dwie bilateralne rozmowy. Prezydent będzie rozmawiał na Zamku Królewskim z przywódcą Ukrainy. Po tej rozmowie Duda i Zełenski wygłoszą krótkie oświadczenia dla prasy. Następnie w Belwederze polski prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Łotwy.

Wieczorem w poniedziałek odbędzie się uroczysty obiad wydany przez prezydenta Dudę dla wszystkich prezydentów przybyłych na uroczystości 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

We wtorek 4 maja będzie miała miejsce oficjalna dwustronna wizyta prezydent Estonii w Polsce.

Uroczystości, jak zapowiada minister Kolarski, odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym z zachowanie obostrzeń co do liczby osób i odległości pomiędzy nimi. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

Źródło: Autor:
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij