kosmetyki Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Uważaj na te kosmetyki. Mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Chociaż stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym jest coraz powszechniejsze, paradoksalnie stale rośnie także liczba zachorowań na czerniaka i inne nowotwory skóry – informuje m.in. pismo „Cancers”.

Kosmetyki z filtrem nie takie dobre jak sądzono? „Problem polega na tym, że ludzie używają filtrów przeciwsłonecznych jako ‘pozwolenia na opaleniznę'” – powiedział dr Ivan Litvinov, kierownik oddziału dermatologii na McGill University (Kanada).Litvinov wraz z innymi badaczami (m.in. dr Sandra Peláez, dr Richie Jeremian i dr Pingxing Xie) są współautorami dwóch najnowszych badań, dotyczących „paradoksu filtrów przeciwsłonecznych”. „Ludzie myślą, że chroni się ich przed rakiem skóry, ponieważ używają produktu reklamowanego w celu zapobiegania tej chorobie” – wskazał naukowiec.

Jak podkreślają badacze z McGill University, stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym jest ważne, jednak jest to również najmniej skuteczny sposób ochrony skóry w porównaniu do odzieży chroniącej przed słońcem i unikania słońca.

Większość ludzi nie nakłada wystarczającej ilości preparatów z filtrem przeciwsłonecznym lub pozostaje na słońcu przez wiele godzin po porannym zastosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym. „To daje im fałszywe poczucie bezpieczeństwa” – podkreślił Litvinov.

Aby zrozumieć czynniki występujące między różnymi wskaźnikami zachorowalności na czerniaka w atlantyckich prowincjach Kanady, grupa badaczy, w tym Litvinov i Peláez, wykorzystała 23 grupy fokusowe.

Te kosmetyki nie chronią przed czerniakiem

Pierwsze badanie wykazało, że Kanadyjczycy mieszkający w Nowej Szkocji i na Wyspie Księcia Edwarda – prowincjach o wysokim wskaźniku zachorowań na czerniaka – częściej zgłaszali stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, byli bardziej świadomi zagrożeń dla zdrowia wynikających z ekspozycji na słońce i częściej przestrzegali zasad ochrony przed promieniowaniem UV. Jednak osoby te  w większym stopniu wystawiono na działanie promieniowania słonecznego ze względu na wyższe temperatury i tendencję do angażowania się w zajęcia na świeżym powietrzu.

Podobnie w drugim badaniu przeprowadzonym przez Jeremiana, Xie i Litvinova w brytyjskim Biobanku naukowcy udokumentowali, że stosowanie filtrów przeciwsłonecznych było zaskakująco powiązane z ponaddwukrotnie większym ryzykiem zachorowania na raka skóry.

„Te połączone ustalenia sugerują paradoks filtrów przeciwsłonecznych, w wyniku którego osoby o większym narażeniu na promieniowanie UV również stosują więcej, ale w niewystarczających ilościach, kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym, zapewniając (sobie) fałszywe poczucie bezpieczeństwa” – powiedział Litvinov.

„Interwencje mające na celu uzupełnienie luk w wiedzy i praktyce w zakresie ochrony przeciwsłonecznej i profilaktyki raka skóry muszą uwzględniać ten paradoks dotyczący ochrony przeciwsłonecznej oraz unikalne normy społeczności na całym świecie” – dodał.

„Krem przeciwsłoneczny jest ważny, ale jest też najmniej skutecznym sposobem ochrony skóry w porównaniu z odzieżą chroniącą przed słońcem i unikaniem słońca. Ludzie mogą i powinni cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, ale bez poparzenia słonecznego” – wskazał Litvinov.

Więcej informacji w artykułach źródłowych (https://www.mdpi.com/2072-6694/15/19/4726 oraz https://aacrjournals.org/cebp/article-abstract/doi/10.1158/1055-9965.EPI-23-0545/729043/Gene-Environment-Analyses-in-a-UK-Biobank-Skin).

 

Źródło: PAP Autor: Paweł Wernicki
Fot. Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij