Najnowsze wiadomości z kraju

Uwaga! Profil Zaufany przestanie działać

O  pracach serwisowych, które sprawią że Profil Zaufany będzie niedostępny od godziny 20 w piątek (19 stycznia) do sobotniego popołudnia, poinformowało w specjalnym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. Uspokajamy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w sobotę, tj. 20 stycznia, po godzinie 16 wszystko powinno już wrócić do normy.

– Z powodu prac serwisowych Profil Zaufany będzie niedostępny od piątku 19 stycznia (od 20.00) do soboty 20 stycznia (do 16.00). Jeśli więc miałeś w planach załatwianie online spraw urzędowych pamiętaj, żeby uwzględnić przerwę w dostępie do usługi PZ. W tym czasie niedostępna będzie też usługa składania podpisu zaufanego – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie internetowej.

Profil Zaufany powstał w 2011 roku, jako bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości w elektronicznych systemach administracji. Stanowi alternatywę dla płatnego podpisu kwalifikowanego i pozwala na łatwe potwierdzenie naszej tożsamości, które bardzo często jest niezbędne do załatwienia wielu spraw urzędowych.

Założyć Profil Zaufany można na kilka sposobów, np. potwierdzając swoją tożsamość np. w banku. Wystarczy wypełnić formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej banku i potwierdzić bankowym kodem autoryzacyjnym całą operację. Po tym powinniśmy otrzymać potwierdzenie założenia konta na adres mailowy.

Można też skorzystać z alternatywnego sposobu, potwierdzając swoją tożsamość w niektórych urzędach. Wówczas wniosek o założenie Profilu Zaufanego zakładamy przez Internet podczas rejestracji konta, a przy potwierdzeniu swojej tożsamości musimy podpisać wniosek w wybranym urzędzie.

Źródło: za wGospodarce.pl Autor: red.
Fot. Pixabay
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij