USA zgodziły się na sprzedaż broni Izraelowi. Kwota robi wrażenie Najnowsze wiadomości ze świata

USA zgodziły się na sprzedaż broni Izraelowi. Kwota robi wrażenie

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż kolejnej broni Izraelowi. Kontrakty będą warte aż 20 miliardów dolarów.

Jak informuje agencja AP, większość tej kwoty zostanie przeznaczona na zakup kolejnych myśliwców F-15, uznawanych za jeden z najlepszych myśliwców czwartej generacji. Izrael używa ich od końca lat siedemdziesiątych, ma ich obecnie ok. dwóch tuzinów. Teraz chce zwiększyć tę flotę o 50 kolejnych. Oprócz nowych maszyn, zamówili też części do modernizacji starych – nowe silniki, radary etc.

Oprócz myśliwców Izrael chce kupić w USA także inną broń i amunicję. Wśród zaaprobowanych kontraktów znalazły się m.in. kontrakty na zakup pocisków powietrze-powietrze AMRAAM, amunicji czołgowej 120 mm, pocisków burzących do moździerzy czy też lekkich pojazdów taktycznych.

Sprzedaż broni dla Izraela budzi teraz w USA kontrowersje z powodu brutalności kampanii, jaką prowadzą w Strefie Gazy. W maju USA zablokowały nawet sprzedaż bomb lotniczych i amunicji artyleryjskiej. Bali się, że Izraelczycy użyją ich podczas ataku na Rafah, powodując ogromne straty wśród ludności tego miasta. Tym razem Departament Stanu stwierdził jednak, że pomoc Izraelowi w stworzeniu i utrzymaniu „silnej i gotowej zdolności do samoobrony” leży w interesie USA i jest zgodna z ich celami.

Izrael obecnie znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Wszyscy spodziewają się ataku ze strony Iranu, który chce się zemścić za wyeliminowanie przywódców Hamasu i Hezbollahu, a wielu ekspertów obawia się, że zmieni się to w szerszą wojnę w regionie. Zamówiona broń jednak w niej nie pomoże. Pierwsze dostawy zaplanowano bowiem dopiero na 2026 rok. Pierwsze z zamówionych myśliwców dotrą do Izraela w 2029.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Domena publiczna

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij