Biały Dom zakazał sprzedaży w USA popularnego antywirusa Kaspersky. Uznał, że związki firmy z Rosją są zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.
Kaspersky Lab to firma założona przez Rosjanina Jewgienija Kasperskiego. Specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania antywirusowego. Posiada 33 przedstawicielstwa w 30 krajach, w tym w Polsce, i zatrudnia ponad 3 tys. osób. Firma uznawana jest za jednego z czterech czołowych producentów rozwiązań bezpieczeństwa. Z ich produktów korzysta 400 milionów użytkowników i 270 tys. firm.
Rząd USA przeprowadził śledztwo w sprawie ich produktów. Uznali, że działanie tej firmy w USA stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Powodem są zdolności cyfrowe rosyjskiego rządu i podejrzenie, że może on wpływać na działanie tej firmy. Wobec tego administracja Bidena zdecydowała się zakazać sprzedaży ich oprogramowania w USA. Amerykanie nie tylko nie będą mogli go kupić, ale ci, którzy już go używają, nie będą mogli instalować uaktualnień. „Rosja pokazała wiele razy, że ma możliwości i intencję wykorzystywania rosyjskich firm, jak Kaspersky Lab, by zbierać i zmieniać w broń wrażliwe informacje z USA” – powiedziała sekretarz handlu Gina Raimondo.
Kaspersky powiedziała agencji AFP, że ta decyzja zapadła z powodu „obecnego klimatu geopolitycznego i teoretycznych obaw”. „Kaspersky nie angażuje się w aktywności, które grożą bezpieczeństwu narodowemu USA, a co więcej miała znaczące kontrybucje poprzez raportowanie i ochronę od szeregu zagrożeń, które brały na cel interesy USA i sojuszników” – powiedziała firma dodając, że będą walczyć o cofnięcie tej decyzji.
To pierwsza taka decyzja od momentu, w którym Donald Trump w rozkazie prezydenckim dał Departamentowi Handlu uprawnienia do badania, czy niektóre firmy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Raimondo powiedziała, że pokazuje ona, że jej departament nie zawaha się działać, gdy „technologia stanowi zagrożenie dla USA i ich obywateli”.
Oprócz zakazu sprzedaży produktów Departament Handlu dodał trzy związane z Kasperskim firmy na listę firm, które mogą stanowić zagrożenie dla USA. Powodem była ich współpraca z rosyjskim wojskiem i wywiadem. Departament poinformował, że amerykańscy użytkownicy Kasperskiego mogą używać tego oprogramowania dalej, ale zachęca ich, by jednak je zmienili. Firma będzie mogła publikować uaktualnienia do 29 września, by ułatwić ten proces.