Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

USA podjęły decyzję. Ważne centrum szkoleniowe energetyki jądrowej powstanie w Warszawie

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Amerykanie zbudują w Warszawie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej dla Europy środkowo-wschodniej. Ma rozpocząć działalność już w tym roku.

Moskwa przekazała, że USA utworzy w Warszawie Clean Energy Training Center. „Będzie to środkowoeuropejskie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej, które siedzibę będzie mieć w Warszawie. Planujemy, że rozpocznie działalność jeszcze w tym roku” – wyjaśniła. Ze strony amerykańskiej jego działalność będzie koordynowana przez departament energetyki, a ze strony polskiej przez resort klimatu i środowiska.

Zadaniem tego centrum będzie kształcenie niezbędnych kadr dla projektów jądrowych w regionie, opartych zarówno o małe jak i duże reaktory. „Centrum będzie wspierać ofertę studiów podyplomowych, realizowane będą też specjalistyczne szkolenia dla firm funkcjonujących już na rynku. Centrum ma prowadzić również szkolenia dla osób indywidualnych, dla inżynierów, zajęcia związane z zarządzaniem projektami. Dzięki centrum tworzone będą kompetencje, jakich będziemy potrzebować przede wszystkim przy dużym atomie, ale nie tylko” – powiedziała dodając, że w centrum szkolenia ma prowadzić m.in. Politechnika Warszawska.

Moskwa przypomniała, że budowa pierwszej elektrowni atomowej ma ruszyć już w 2026 roku, a w 2033 pracę rozpocznie jej pierwszy blok. Powstanie w technologii AP1000 Westinghouse w miejscowości Lubiatowo-Kopalino.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij