Departament Stanu USA objął sankcjami izraelską organizację Tsav 9. Jej członkowie blokowali pomoc humanitarną dla Strefy Gazy.
Tsav 9 powstała w styczniu. Jej członkami są głównie izraelscy osadnicy, rezerwiści i rodziny ofiar ataku terrorystycznego Hamasu. Jej nazwa nawiązuje do Tzav-8 – rozkazu mobilizacji rezerwistów w kryzysowej sytuacji. Członkowie tej grupy sprzeciwiają się wysyłaniu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy twierdząc, że trafia ona w ręce Hamasu. W tym celu napadają na ciężarówki z pomocą, blokują drogi i prześladują ich kierowców.
Od początku istnienia członkowie tej grupy dokonywali ataków na konwoje humanitarne. Atakowali je np. na przejściu Kerem Shalom, gdzie podpalali ciężarówki. Obrażenia odnosili nie tylko ich kierowcy, ale także żołnierze Izraelskich Sił Obrony (IDF). Głośno na całym świecie zrobiło się o nich w maju, gdy do mediów społecznościowych trafiło nagranie, jak wyrzucają pomoc humanitarną na ziemię i ją depczą. Stało się to w pobliżu Hebronu.
פעילי ימין חסמו היום משאיות סיוע לעזה במחסום תרקומיא. ככה זה נראה: pic.twitter.com/9s18fHke4Z
— Barak Ravid (@BarakRavid) May 13, 2024
Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że zdecydowali się obłożyć ich sankcjami, bo od miesięcy utrudniają wysyłanie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Sankcje nałożono w ramach szerokiego rozkazu prezydenckiego, który prezydent Biden wydał w lutym. Pozwala rządowi USA na penalizowanie działań, które „zagrażają pokojowi, bezpieczeństwu lub stabilności Zachodniego Brzegu”. Strona amerykańska zauważyła też, że to rząd Izraela jest odpowiedzialny za „zapewnienie bezpieczeństwa konwojów humanitarnych, które przejeżdżają przez Izrael i Zachodni Brzeg w drodze do Gazy”. Na nagraniach widać, jak izraelscy żołnierze nie reagują na niszczenie przez aktywistów ciężarówek z pomocą. Niektórzy aktywiści twierdzili, że to wojsko przekazywało im informacje o trasach konwojów.
„Zapewnienie pomocy humanitarnej jest kluczowe dla zapobiegnięcia pogorszeniu się kryzysu humanitarnego w Gazie i do obniżenia ryzyka klęski głodu. Nie będziemy tolerować sabotażu i przemocy, które biorą na cel tę niezbędną pomoc humanitarną” – napisał w oświadczeniu Departament Stanu. Tsav 9 powiedziała, że te sankcje są szokujące i „sprzeciwiają się amerykańskim i liberalnym wartościom”.
Działania tej grupy budzą oburzenie na całym świecie. Dokonane wcześniej sondaże pokazują jednak, że cieszą się poparciem samych Izraelczyków. Większość z nich sprzeciwia się wysyłaniu pomocy humanitarnej do Gazy. Na początku roku izraelskie media donosiły, że dwóch byłych członków Gabinetu Wojennego – lider opozycji i emerytowany generał Beni Ganc i były szef sztabu Gadi Eisenkot – proponowali ograniczenie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, co ich zdaniem osłabiłoby Hamas.