Najnowsze wiadomości z kraju

“Uruchomienie środków z KPO to dowód na to, jak Tusk z zagranicznymi politykami oszukiwali Polaków”

Dzisiejsza zapowiedź Ursuli von der Leyen dot. uruchomienia środków z KPO to dowód na to jak Tusk wspólnie z zagranicznymi politykami oszukiwali Polaków – napisał na platformie X rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Rzecznik PiS ocenił, że “dzisiejsza zapowiedź Ursuli von der Leyen dot. uruchomienia środków z KPO to dowód na to jak Tusk wspólnie z zagranicznymi politykami oszukiwali Polaków”.

“Żadne kamienie milowe przez Tuska nie zostały spełnione, stan prawny jeśli chodzi o tzw. +praworządność+ nie został zmieniony w duchu oczekiwanym przez Brukselę, a wręcz przeciwnie pogłębia się w Polsce kryzys konstytucyjny w związku z nielegalnymi działaniami Koalicji 13 grudnia wobec mediów publicznych, prokuratury itp.” – napisał na platformie “X”.

Zdaniem Bochenka, “środki z KPO, wynegocjowane przez Prawo i Sprawiedliwość, powinny trafić do Polek i Polaków wiele miesięcy temu i służyć do budowania potencjału naszego kraju”. “Niestety bezpodstawnie je blokowano, czego dowodem jest pismo uruchamiające te środki p. minister Katarzyny Pełczyńskiej, w którym wielokrotnie powołuje się na ustawę z czerwca 2022 r. reformującą wymiar sprawiedliwości w Polsce, a przyjętą przez rząd PiS. Obowiązującą już od ponad roku!” – napisał.

“Dzisiaj Ursula von der Leyen ogłosiła, że środki zostaną uruchomione, bo polityczny +kamień milowy+ w postaci powrotu Donalda Tuska do władzy się ziścił… premierem 13 grudnia został Tusk, dzięki temu reformy, na których zależy Brukseli ruszają z kopyta: pakt migracyjny i relokacja nielegalnych migrantów; Zielony Ład i kolejne obostrzenia dla rolnictwa, podatki na budownictwo, transport, a wkrótce euro, dlatego będą chcieli usunąć aktualnego prezesa NBP” – napisał Bochenek.

Zdaniem rzecznika PiS “to jest koszt tego politycznego dealu, jaki Tusk zawarł ponad naszymi głowami, który już w najbliższych miesiącach poniesiemy wszyscy jako Polacy”.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

Źródło: PAP Autor: Olga Łozińska
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij