Najnowsze wiadomości z kraju

Upały i burze dadzą się we znaki. Wydano ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami dla woj.: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz drugiego stopnia dla województw w zachodniej części kraju. Ostrzeżenia zostały wydane również w związku z upałami.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami dla województw: pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Można spodziewać się znaczących zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami obowiązują w niedzielę w zachodniej części kraju. Obejmują one województwa: zachodnio-pomorskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, łódzkie, wielkopolskie oraz częściowo mazowieckie i warmińsko-mazurskie.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Burze prognozowane są od godziny 14. “Miejscami burzom będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 120 km/h; lokalnie grad” – czytamy we wpisie opublikowanym w niedzielę rano przez IMGW na portalu X.

IMGW ostrzega też przed upałami. W północnej i centralnej części kraju wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia. Na południu są to natomiast ostrzeżenia stopnia drugiego.

“Dzisiaj upalnie, temperatura maksymalna od 25 st. C nad morzem do 35 st. C na południu kraju. Na wschodzie pogodnie, a od zachodu nasuwające się gwałtowne burze z gradem i miejscami nawałnice” – informuje instytut.

Źródło: PAP Autor: kblu/ mark/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij