Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polkomtela – operatora sieci Plus GSM – ponad 39 milionów złotych kary za pobieranie dodatkowych opłat od użytkowników. Sieć miała nie informować ich o tym dostatecznie jasno.
Zdaniem UOKiK Polkomtel miał stosować dziewięć praktyk, które naruszały interesy klientów. Chodziło o usługi takie jak np. „Czasoumilacz” puszczający muzykę w trakcie oczekiwania na połączenie czy Serwis Wyświetlacza czyli dodatkowe ubezpieczenie telefonu przed uszkodzeniem mechanicznym. Usługi te były aktywowane automatycznie po podpisaniu umowy i bezpłatne przez pierwszy miesiąc lud dwa, ale później zaczynano za nie pobierać opłaty – nawet do 20 złotych miesięcznie – jeśli abonent sam z nich nie zrezygnował.
UOKiK stwierdził, że takie działanie stanowiło naruszenie ustawy o prawach konsumentów. Wymagają one bowiem od przedsiębiorcy uzyskania wyraźnej zgody klienta na każdą dodatkową płatność. W tym wypadku zdaniem urzędników nie miało to miejsca. Informacje o zleceniu aktywacji nie znajdowały się w odrębnych od umowy dokumentach a wielu klientów nie miało nawet świadomości, że sieć pobiera od nich opłaty za dodatkowe usługi.
Za każdą z tych praktyk UOKiK nałożył na Polkomtel karę. Łącznie operator będzie musiał zapłacić 39 milionów 457 tysięcy 264 złotych. Ich prawnicy mają miesiąc na odwołanie się od tej decyzji do sądu.
Jeżeli wyrok się uprawomocni, to Polkomtel, oprócz zapłacenia kary,, będzie musiał poinformować o decyzji UOKiK poprzez opublikowanie jej na swojej stronie internetowej i w dwóch ogólnopolskich dziennikach. Będą musieli również poinformować listownie wszystkich klientów, od których kiedykolwiek pobrał dodatkowe opłaty za usługi.
Prezes UOKiK Marek Niechciał podkreślił, że decyzję jego urzędu mają charakter prejudykalny. Oznacza to, że klienci, którzy dochodzą swoich praw w sądzie, będą się mogli na nią powołać. Podobnie będą mogli postąpić klienci, którzy będą składać reklamację za dodatkowe opłaty.
„Mam nadzieję, że wskutek działań UOKiK takie praktyki znikną z rynku” – powiedział Niechciał – „Konsumenci muszą mieć zawsze zapewnioną możliwość podjęcia świadomej i swobodnej decyzji czy chcą korzystać z dodatkowo płatnych usług”.