Najnowsze wiadomości ze świata

Ukraiński as zginął w katastrofie lotniczej

Słynny ukraiński as i dwóch innych lotników zginęło w katastrofie lotniczej. Doszło do niej podczas lotu treningowego.

Andrij Pilszczykow zdobył sławę w początkowym okresie wojny. Nosił pseudonim Sok, który nadali mu przed wojną amerykańscy piloci, z którymi się szkolił – powodem było to, że nie pił alkoholu. 29-latek walczył za sterami MiGa-29 nad Kijowem, a później polował na rosyjskie pociski manewrujące ostrzeliwujące ukraińskie miasta. Z racji świetnej znajomości języka angielskiego często wypowiadał się dla zachodnich mediów, wykorzystywał też swoje kontakty w USA aby promować przekazanie Ukrainie F-16.

Pilszczykow zginał w Żytomyrze, na zachód od Kijowa. Brał udział w rutynowym locie szkoleniowym jako instruktor, kiedy jego szkolny samolot L-39 zderzył się w powietrzu z inną taką maszyną. Trójka lotników zginęła na miejscu. Przyczyny katastrofy są na razie nieznane, ale ukraińska prokuratura bada, czy nie doszło do naruszenia procedur bezpieczeństwa.

https://twitter.com/NaasT2k/status/1695499935699898636?s=20

Prezydent Zełenski złożył kondolencje rodzinom lotników. Powiedział, że „Ukraina nigdy nie zapomni nikogo, kto bronił jej nieba”. Ich towarzysze broni pożegnali ich, paląc pianino, na którym napisano ich pseudonimy i numery. To stara lotnicza tradycja, która swój początek miała podcza Bitwy o Brytanię.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Mail Autor: WM
Fot. Tech. Sgt. Charles Vaughn PD

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij