Wiadomości sportowe z kraju i świata

Ukrainka pokonała Rosjankę. Została zdyskwalifikowana bo nie podała rywalce ręki

Ukraińska szablistka Olha Charłan pokonała Rosjankę Annę Smirnową na mistrzostwach świata. Teraz poniesie srogie konsekwencję swojego zachowania, ponieważ mimo zwycięstwa, została zdyskwalifikowana z turnieju w Mediolanie.

Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE) dopuściła do rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi. Warunkiem jest jednak to, że zawodnicy z tych krajów nie mogą reprezentować swoich ojczystych państw. Występują więc pod neutralnymi flagami i bez hymnu.

Takie rozwiązanie nie sprawia, że pozostali sportowcy zapominają, że dana osoba pochodzi z Rosji czy Białorusi. Zdaje sobie z tego sprawę m.in. ukraińska szablistka Olga Charłan, która niejednokrotnie demonstrowała swój stosunek do wojny i kraju, który zaatakował jej ojczyznę.

Na mistrzostwach świata w szermierce, odbywających się w Mediolanie Charłan pokonała Rosjankę Annę Smirnową 15:7. Więcej uwagi niż samo spotkanie, przykuło to, co wydarzyło się po zakończeniu rywalizacji. Gdy rywalka Ukrainki podeszła, by podać zwyciężczyni rękę, ta odmówiła. W zamian wyciągnęła w kierunki Smirnowej szablę, po czym udała się do szatni.

Gest Charłan nie spodobał się Rosjance, która w proteście postawiła krzesło na planszy i przez prawie godzinę uniemożliwiała rozpoczęcie kolejnych pojedynków. To nie był koniec protestów ze strony Smirnowej. Przegrana pojedynku z Ukrainką złożyła przeciwko niej protest za „brak szacunku”. Sędziowie ukarali Charłan „czarną kartą”, co oznacza jej dyskwalifikację z dalszej części mistrzostw świata.

Do sprawy odniósł się prezes ukraińskiej federacji szermierki. Jak podaje NBC Sports, działacz poprosił FIE o wyjaśnienie swojej decyzji, jednak nie otrzymał odpowiedzi.

Źródło: stefczyk.info/na podst.wpsportowefakty Autor: MS
Fot. PAP/EPA/screen Twitter

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij