Najnowsze wiadomości ze świata

Ukraińcy zestrzelili najnowocześniejszy rosyjski myśliwiec. To już kolejna taka strata

Strona ukraińska poinformowała o zestrzeleniu rosyjskiego myśliwca Su-35. Wpadł do Morza Czarnego.

Su-35 to modernizacja myśliwca Su-27. Samolot ten powstał głównie z myślą o eksporcie i jako maszyna tymczasowa, która miała służyć do czasu przyjęcia Su-57, rosyjskiego myśliwca piątej generacji. Jego dostawy jednak znacznie się opóźniły – sami Rosjanie twierdzą, że dostali ich dopiero 10 sztuk, a może to być zawyżona liczba – a program zdaniem wywiadu nie spełnił pokładanych w nim nadziei, więc Su-35 jest obecnie ich najnowocześniejszym myśliwcem, którego używają w praktyce.

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że taki myśliwiec został zestrzelony w nocy z niedzieli na poniedziałek. Miało to stać się nad ukraińskimi wodami terytorialnymi, a wrak myśliwca miał wpaść do Morza Czarnego. Nieoficjalnie mówi się, że pilot nie dał rady się katapultować.

Na razie nie wiadomo, kto i jak zestrzelił ten samolot. Rzecznik lokalnej administracji wojskowej Dmytro Płetenczuk napisał w mediach społecznościowych, że dorwała go obrona przeciwlotnicza, ale szybko usunął ten wpis. Sztab Generalny potwierdził, że doszło do zestrzelenia, ale stwierdził, że jego okoliczności dopiero są ustalane. Strona rosyjska na razie odmawia komentarzy.

Warto odnotować, że to kolejna już strata takiej maszyny w ostatnich dniach. 13 maja Rosja straciła Su-35, a także bombowiec Su-34 i dwa śmigłowce Mi-8 wyspecjalizowane w walce radioelektronicznej nad swoim terytorium. Rosja twierdziła, że zostały zestrzelone przez Ukraińców, którzy przekradli się z wyrzutniami rakiet przez granicę. Zachodni eksperci podejrzewali jednak, że z powodu paniki, wywołanej wcześniejszymi atakami Ukrainy przy pomocy brytyjskich bomb szybujących Storm Shadow, zostały zestrzelone przez pomyłkę przez samych Rosjan.

 

Źródło: Autor:
Fot. Anna Zvereva CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij