Ukraińcy stworzyli wirtualne muzeum wojny. Dochód ze sprzedaży “eksponatów” wesprze armię Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Ukraińcy stworzyli wirtualne muzeum wojny. Dochód ze sprzedaży “eksponatów” wesprze armię

“Muzeum wojny putinowskiej rosji [pisownia oryginalna – przyp. red.] przeciwko Ukrainie” to niezwykły przykład połączenia sztuki i technologii blockchain, a przy tym doskonały pomysł na propagowanie prawdziwych informacji na temat trwającej w Ukrainie wojny.  “Nie pozwolimy, by choćby jeden dzień z tego okresu, zniknął z rejestru światowej historii” – deklarują twórcy muzeum . 

Projekt powstał we współpracy ukraińskich i zagranicznych artystów oraz Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy. Muzeum prezentuje chronologię wydarzeń w Ukrainie od 24 lutego, niemal minuta po minucie. Na muzealne zbiory składają się starannie wykonane grafiki, których elementem jest pochodząca z oficjalnych źródeł, informacja, oraz rzetelny komentarz. Wartość “eksponatów” jest zatem podwójna – artystyczna oraz informacyjna. Artyści dołożyli szczególnych starań, by ukazać wojenną traumę zwykłych ludzi.

To jednak nie wszystko. Prezentowane przez muzeum grafiki to NFT – tzw. “niewymienialne tokeny”. NFT to  rodzaj tokena kryptograficznego, który działa w oparciu o technologię blockchain – bazę danych kryptowalut. Takie tokeny są unikalne lub też występują w ściśle określonej, limitowanej liczbie.

Ukraińskie wojenne NFT można kupować za pośrednictwem strony muzeum – dopiero po zakupie “eksponat” staje się w pełni widoczny. Zyski ze sprzedaży tych szczególnych “wirtualnych dzieł sztuki” zasilą oficjalne konta kryptowalutowe ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, by wspierać ukraińskich żołnierzy i cywilów.

Do tej pory artyści stworzyli 54 tokeny dokumentujące pierwsze trzy dni wojny. Oglądać i kupować ukraińskie NFT można na stronie: https://metahistory.gallery/

ss

 

Źródło: Stefczyk.info/Верховна Рада України/metahistory.gallery/ Autor: KF
Fot. Facebook/Верховна Рада України/metahistory.gallery/

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij