Najnowsze wiadomości ze świata

Ukraińcy nie muszą nawet strzelać. Rosyjskie samoloty same spadają z nieba

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pokazujące katastrofę rosyjskiego samolotu Su-25. Na razie nie wiadomo co do niej doprowadziło.

Sukhoj Su-25 Grach (ros. Gawron), w kodzie NATO Frogfoot, to samolot szturmowy, którego celem jest zapewnianie wsparcia lotniczego siłom naziemnym. Oblatano go w połowie lat siedemdziesiątych i od tego czasu wziął udział w wielu konfliktach zbrojnych, m.in. w rosyjskiej inwazji na Afganistan czy wojnie Iraku z Iranem. Rosjanie używają ich na Ukrainie do atakowania ukraińskich wojsk. Sami Ukraińcy też mają je na swoim wyposażeniu. Są uzbrojone w działko kal. 30 mm lub dwa działka kal. 23 mm, mogą też zabrać do 4,4 tony bomb i rakiet, podwieszonych na 11 hardpointach.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pokazujące katastrofę takiej maszyny. Widać na nim start dwóch Su-25 z polowego lotniska. Wkrótce po złożeniu podwozia obie maszyny rozpoczynają skręt w lewo. Pilot jednej z nich skręca jednak zbyt ostro, tak, że skrzydła jego maszyny są w pewnym momencie pod kątem 90 stopni do ziemi. Samolot oczywiście traci wtedy siłę nośną i rozbija się o pobliski las, zmieniając w kulę ognia.

Na razie nie wiadomo co było powodem tej katastrofy. Niektórzy analitycy uważają, że pilot popełnił błąd, ale nie brak też opinii, że w źle serwisowanej maszynie doszło do awarii. Nie wiadomo też do końca, gdzie miała miejsce, ale nieoficjalnie mówi się, że stało się to na granicy okręgu raznodelnenskiego i krasnoperekopskiego na tymczasowo okupowanym Krymie.

Dzień wcześniej kanał na telegramie Baza, powołując się na naocznych świadków, doniósł, że w tym samym miejscu, ok. 6 rano, doszło do katastrofy myśliwca Su-34. Nieoficjalnie wiadomo, że piloci zdązyli się katapultować, a w sieci pojawiło się nagranie pokazujące wrak i stojące obok niego ciężarówki, w tym straż pożarną. Przyczyny tej katastrofy też nie są jeszcze znane.

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij