Najnowsze wiadomości ze świata

Ukraińcy nazwali miejski stadion imieniem zbrodniarza Romana Szuchewycza. IPN: “To uwłacza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar”

Ukraińska gloryfikacja Romana Szuchewycza uwłacza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar nacjonalistów spod znaku OUN-UPA – oświadczył IPN, odnosząc się do nazwania miejskiego stadionu w Tarnopolu na Ukrainie imieniem Romana Szuchewycza.

Protest przeciwko nazwaniu stadionu w Tarnopolu im. Romana Szuchewycza IPN opublikował w mediach społecznościowych. Instytut przypomniał, że Roman Szuchewycz w czasie II wojny światowej był m.in. dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii odpowiedzialnej za ludobójstwo polskiej ludności cywilnej.

“Roman Szuchewycz, jako przywódca OUN, należał do szczególnie gorących zwolenników brutalnej czystki i fizycznej likwidacji ludności polskiej” – podkreślono.

“Ukraińska gloryfikacja Romana Szuchewycza uwłacza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA. Ta antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich miała charakter ludobójstwa” – podał IPN, przypominając, że w latach 1943-1945 UPA zamordowała ok. 100 tys. Polaków.

Instytut przypomniał też, że w 2011 r. Okręgowy Sąd Administracyjny w Doniecku anulował dekret z 12 października 2007 r. nadający pośmiertnie Romanowi Szuchewyczowi przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę tytuł Bohatera Ukrainy.

W związku z decyzją władz Tarnopola dotyczącą upamiętnienia Szuchewycza swoją wizytę w tym mieście na zachodzie Ukrainy – jak poinformowała PAP – odwołał ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. W liście do Wołodymyra Trusza, który stoi na czele Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej, polski ambasador poinformował, że “z wielkim żalem” i “w ostatniej chwili” odwołuje wizytę, która miała być poświęcona współpracy regionu z polskimi partnerami.

“Niestety w związku z decyzją z 5 marca deputowanych rady miejskiej Tarnopola w sprawie nadania miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza nie miałem innego wyjścia i byłem zmuszony do zrezygnowania z mojej wizyty” – pisze Cichocki.

Decyzję władz Tarnopola potępił też ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion, który zażądał natychmiastowego anulowania tej decyzji.

W odpowiedzi rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko oświadczył, że dyskusje o narodowej pamięci należy pozostawić historykom. “Ochrona pamięci narodowej ukraińskiego narodu pozostaje jednym z priorytetów państwowej polityki Ukrainy. Dyskusje w tej dziedzinie mają odbywać się na poziomie historyków. Natomiast dyplomaci powinni pracować nad wzmocnieniem przyjaźni i wzajemnego szacunku między narodami, a nie na odwrót” – stwierdził Nikołenko.

W Polsce stosunki z władzami Tarnopola na gruncie samorządowym zawiesiło miasto Zamość, którego prezydent Andrzej Wnuk poinformował o rezygnacji z realizacji projektu “Wspólna historia dwóch miast – Tarnopola i Zamościa”, wartego ponad 68 tys. euro.

Źródło: (PAP) Autor: nno/ dki/
Fot. Euromaidan w Tarnopolu (2014)/Mykola Vasylechko/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij