Najnowsze wiadomości ze świata

Ukraina użyła ATACMS. Ambasador Rosji grozi wojną z NATO

Ukraina użyła ATACMS do ataku na rosyjskie lotnisko. Rosjanie nie ukrywają, że są wściekli na USA za przekazanie tych rakiet.

MGM-140 ATACMS to taktyczny pocisk balistyczny, który może być wystrzeliwany z wyrzutni HIMARS i ATACMS. Ma zasięg do 300 kilometrów. Ukraina od bardzo dawna prosiła USA o ich przekazanie. Prezydent Biden nie chciał się jednak na to zgodzić. Twierdził, że wywoła to ryzyko eskalacji konfliktu.

Ukraina użyła ATACMS do ataku na rosyjskie lotniska

W nocy z 16 na 17 października Ukraina dokonała uderzenia na lotniska w okupowanym Berdiańsku i Ługańsku. Wcześniej wojsko dostało informacje wywiadowcze, że Rosjanie zgromadzili na nim sporo helikopterów, amunicji itp. Atak udał się Ukraińcom. Strona ukraińska twierdzi, że udało im się zniszczyć co najmniej dziewięć rosyjskich śmigłowców różnych typów. Dodatkowo zniszczyli pasy startowe, skład amunicji, a także  system obrony przeciwlotniczej Pantsir.

Szybko pojawiły się doniesienia, że Ukraina użyła ATACMS do przeprowadzenia tego ataku. W mediach społecznościowych pokazano fragmenty pocisków, a także nagrania z samego ataku.

We wtorek dziennik Wall Street Journal poinformował, że USA przekazały Ukrainie potajemnie niewielką ilość tych pocisków. Ujawnił też, że Ukraińcy dostali na razie wersję o zasięgu ograniczonym do 160 km, wyposażoną w głowicę kasetową. Taka głowica rozpada się w powietrzu, atakując przy pomocy wielu mniejszych tzw. subamunicji, z których każda ma własny ładunek wybuchowy.

Informacje o użyciu ATACMS potwierdził prezydent Zełenski w swoim codziennym przemówieniu. „Dzisiaj jestem szczególnie wdzięczny Stanom Zjednoczonym. Nasze umowy z prezydentem Bidenem są wprowadzane w życie. Wchodzą w życie bardzo dokładnie – ATACMS się sprawdziły”.

Wysłanie tych rakiet potwierdziła także rzecznik amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Eksperci zauważyli, że z materiałów, które opublikowano w mediach społecznościowych wynika, że Ukraina dostała pociski MGM-140A, które wyprodukowano przed 1997 rokiem. Anonimowe źródło w rządzie USA powiedziało CNN, że wysłano te rakiety, bowiem USA już ich nie używa i nie obniży to amerykańskiej gotowości bojowej. Stwierdziło też, że wysłali je w tajemnicy, aby Ukraińcy mogli zaskoczyć Rosjan.

Rosja znów grozi wojną

Rosjanie nie ukrywają swojej wściekłości, i jak zwykle grożą zachodowi wojną. „Konsekwencje tego kroku, który był celowo ukrywany przed opinią publiczną, będą bardzo poważne” – grzmiał na Telegramie Anatolij Antonow, ambasador Rosji w USA. Zarzucił USA, że te „prowadząc politykę całkowitego zerwania dwustronnych relacji z Rosją (…) prą do bezpośredniego konfliktu NATO i Rosji”.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij