Najnowsze wiadomości ze świata

Ukraina otrzymała długoterminową gwarancję bezpieczeństwa od państw G7

Podczas dwudniowego szczytu NATO Wołodymyr Zełenski nie usłyszał oficjalnego zaproszenia Ukrainy w szeregi Sojuszu. W zamian państwa G7 zadeklarowały długoterminową gwarancję bezpieczeństwa.

W środę zakończył się dwudniowy szczyt NATO, który odbywał się w Wilnie. Podczas tego wydarzenia państwa członkowskie zadeklarowały, że miejsce Ukrainy jest w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przyszłość Ukrainy jest w NATO. Potwierdzamy naszą decyzję ze szczytu w Bukareszcie, że Ukraina zostanie członkiem NATO, i dziś uznajemy, że droga Ukrainy do Sojuszu nie wymaga już planu działań na rzecz członkostwa – przekazano w komunikacie.

Ostatniego dnia szczytu państwa grupy G7 przyjęły deklarację, która zakłada długoterminową gwarancję bezpieczeństwa wobec Ukrainy. USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy będą zawierać dwustronne umowy z władzami w Kijowie, które mają obejmować pomoc w zakresie uzbrojenia, szkoleń ukraińskich żołnierzy oraz wymiany informacji wywiadowczych.

Zdaniem pomysłodawców takie rozwiązanie ma zapewnić „trwałą siłę zdolną do obrony Ukrainy i odstraszenia rosyjskiej agresji w przyszłości”.

Będziemy pracować wspólnie z Ukrainą nad konkretnymi i dwustronnymi długoterminowymi zobowiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w celu zagwarantowania trwałej siły zdolnej do bronienia Ukrainy obecnie i powstrzymania wszelkiej agresji rosyjskiej w przyszłości – głosi deklaracja G7, której treść ujawniła agencja AFP.

Jak podkreśla brytyjski rząd, rozwiązanie przyjęte przez państwa grupy G7, to pierwszy przypadek, „gdy tak wiele krajów uzgodniło kompleksowe, wieloletnie porozumienie w sprawie bezpieczeństwa o takim charakterze z innym krajem”.

Wszyscy sojusznicy zgodzili się, że przyszłość Ukrainy jest w NATO, ale nie będziemy czekać na zakończenie procesu koniecznych reform, by dokonać długoterminowych zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy – powiedział prezydent USA Joe Biden, ogłaszając deklarację G7.

Źródło: stefczyk.info/na podst.wprost/rp Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij