Polski ambasador na Ukrainie Bartosz Cichocki złożył wniosek o przeprowadzenie ekshumacji na Ukrainie. Strona ukraińska na niego odpowiedziała.
Instytut Pamięci Narodowej kojarzy się głównie z odkrywaniem sekretów w teczkach bezpieki. Innym jego zadaniem jest jednak także poszukiwanie doczesnych szczątek polskich ofiar reżymów totalitarnych – nazizmu i komunizmu. Od dwóch lat specjaliści IPN robią to również poza granicami kraju, m.in. na Białorusi czy Litwie.
W 2017 roku IPN chciał udać się w tym celu na Ukrainę. Tamtejsze władze nie wyraziły jednak zgody. Powodem był demontaż stojącego w podkarpackich Hruszowicach pomnika ku czci UPA, współpracującej z nazistami ukraińskiej organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu.
Władze Ukrainy odpowiedziały na kolejny wniosek strony polskiej, złożony przez ambasadora Cichockiego. Wasyl Bodnar, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy poinformował polskich dziennikarzy w Kijowie, że przekazał Polsce zgodę na rozpoczęcie prac. Ambasador Cichocki wyjaśnił, że pozytywną odpowiedź wystosował minister kultury, młodzieży i sportu Wołodymyr Borodianski a polskim władzom przekazał ją ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.
Wiceminister wyjaśnił, że kolejnym krokiem będzie wybranie przez Polskę ukraińskiego wykonawcy prac poszukiwawczych, który będzie musiał uzyskać niezbędne zezwolenia. Gdy do tego dojdzie będzie mógł rozpocząć prace poszukiwawcze pod nadzorem specjalistów z IPN.
„Naszym celem jest fizyczny powrót archeologów, badaczy i specjalistów IPN na Ukrainę i potwierdzenie, że nie ma ograniczeń administracyjnych w tak podstawowej sprawie jak przywrócenie ludzkim szczątkom imienia, nazwiska i grobu” – skomentował Cichocki. Dodał, że nie jest w stanie na razie określić ile czasu minie do rozpoczęcia prac.
Zniesienie zakazu dla IPN zapowiedział w Polsce nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Stało się tak w trakcie obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Warszawie, podczas której miał okazję do rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. W jej trakcie ustalono też, że zostanie wznowiona praca polsko-ukraińskiej grupy roboczej zajmującej się trudnymi kwestiami w stosunkach między oboma narodami.