Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Ukraina może wycofać skargę przeciw Polsce. Ale są warunki

Wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy Taras Kaczka powiedział, że Kijów może wycofać skargę przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli państwa te zagwarantują, że w przyszłości nie wprowadzą środków ograniczających. Odpowiedział mu Janusz Kowalski.

 

Kaczka, który jest też przedstawicielem handlowym Ukrainy w WTO, powiedział agencji Interfax-Ukraina, że jego kraj może wycofać skargę na embargo na ukraińskie zboże. Ale mają warunki. „Dla nas bardzo ważne jest, aby strona polska i inne państwa oraz Unia Europejska zagwarantowały, że w przyszłości nie będzie takich ograniczeń. Ponieważ są one nielegalne i nieadekwatne” – powiedział – „Tylko wtedy, gdy otrzymamy te gwarancje, oficjalnie ogłosimy całemu światu, że ten spór jest zakończony”.

Kaczka zauważył, że obecnie na stole negocjacyjnym jest propozycja rozwiązania sporu, która wiąże się z utworzeniem mechanizmu zatwierdzania i weryfikacji produktów eksportowanych z Ukrainy. Kompromis ten został wypracowany przez Komisję Europejską i Ukraina uznała go za akceptowalny. Wiceminister uznał trwający dialog za krok w kierunku rozwiązania sporu, co jego zdaniem może nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Na jego słowa odpowiedział na Twitterze wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. „Kolejna zdumiewająca wypowiedź wiceministra Tarasa Kaczki. Ukraina musi wycofać skargę złożoną przeciwko Polsce do WTO bez stawiania Polsce jakichkolwiek warunków” – napisał – „Polska w obronie interesów polskich rolników nie cofnie się nawet o milimetr. Tu nie ma żadnych negocjacji”.

POLECAMY TAKŻE:


Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij