Najnowsze wiadomości ze świata

Ukraina dostała kolejne HIMARSy!

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował o otrzymaniu czterech kolejnych wyrzutni HIMARS. Ta broń okazała się bardzo skuteczna w walce z orkami.

HIMARS to wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków rakietowych zamontowana na podwoziu opancerzonej ciężarówki. Może wystrzelić naraz do sześciu rakiet naprowadzanych GPSem, a w kilka minut można załadować następne. Charakteryzuje się też ogromną celnością i mobilnością, która umożliwia jej szybką ewakuację po oddaniu salwy, zanim nastąpi ogień kontrbateryjny. Amerykanie przekazali Ukrainie 16 takich wyrzutni w ramach pomocy wojskowej. Szybko pokazały, co potrafią, niszcząc rosyjskie składy amunicji, punkty dowodzenia etc., co zdaniem ekspertów znacznie spowolniło rosyjską ofensywę i pozwoliło Ukraińcom na przejście do kontrataku.

Teraz Reznikow poinformował, że na Ukrainę dotarły cztery kolejne wyrzutnie. „Cztery kolejne HIMARS-y przybyły od naszych amerykańskich partnerów! Dziękuję Joemu Bidenowi i Lloydowi Austinowi III oraz Amerykanom” – napisał – „Wspaniała wiadomość przed Ramstein 6, dokąd jadę w środę”. Wyrzutnie były wysłane w ramach najnowszej transzy wartego ponad 12 mld dolarów pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy i zostały przekazane bezpośrednio z amerykańskich magazynów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij