Najnowsze wiadomości ze świata

Ujawnili sieć tajnych tuneli, których używa wojsko. Nie minie ich kara

Sąd rejonowy w Oulu aresztował w piątek dwóch braci oraz kobietę podejrzewanych o ujawnienie w mediach społecznościowych informacji o charakterze poufnym, związanych m.in z krajową siecią tuneli wykorzystywanych przez wojsko.

Z wnioskiem o aresztowanie wystąpiła policja kryminalna (KRP). Podejrzani to osoby cywilne, a badane przestępstwo nie łączy się z wykonywaniem przez nich pracy urzędniczej – przekazała policja. Śledczy podejrzewają, że „opublikowane przez podejrzanych informacje mogą wyrządzić poważne szkody dla obrony narodowej czy bezpieczeństwa dostaw”.

Główne fińskie media ujawniły nazwiska aresztowanych, ze względu – jak wskazano – na wyjątkowy charakter sprawy oraz fakt, że byli oni kandydatami w ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się na początku kwietnia. Startowali w północnych okręgach (w Oulu i w Laponii) z list mniejszych partii mających znikome poparcie społeczne. Otrzymali niewiele głosów i nie dostali się do parlamentu.

Jak podała Fińska Agencja Prasowa STT zatrzymani rozpowszechniali w internecie, szczególnie na kanale YouTube, m.in. informacje dotyczące krajowych tuneli, w tym sieci znajdującej się pod Helsinkami czy w pobliżu obiektów wojskowych. Sporządzali także ich mapę. W mediach społecznościowych łączono ich także z prorosyjskimi grupami.

Zgodnie z fińskim kodeksem karnym za ujawnienie tajemnicy bezpieczeństwa kraju, grozi kara pozbawienia wolności na okres od czterech miesięcy do czterech lat.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij