Wiadomości sportowe z kraju i świata

UEFA zajmie się Szymonem Marciniakiem? Wszystko przez spotkanie z Mentzenem

Choć Szymon Marciniak cieszy się uznaniem w środowisku piłkarskim, niedługo może mieć problemy. Wszystko przez jego obecność na wydarzeniu organizowanym przez polityka Konfederacji Sławomira Mentzena. Jak informuje Przegląd Sportowy Onet, tej kwestii mają przyglądać się działacze UEFA.

Szymon Marciniak ma za sobą bardzo dobry okres. W grudniu sędziował finał mistrzostw świata w Katarze, a już za kilka dni będzie rozjemcą w meczu, który wyłoni zwycięzcę kończącej się edycji Ligi Mistrzów. W międzyczasie sędziował także finałowe starcie o Puchar Króla Arabii Saudyjskiej, a także w ostatniej chwili został obsadzony w roli arbitra głównego półfinału europejskiej Champions League. Ten ostatni mecz pokazał jak mocna jest pozycja Marciniaka w środowisku sędziowskim. W pierwszym spotkaniu pomiędzy Manchesterem City a Realem Madryt, którego stawką był finał, sędziował Portugalczyk Artur Soares Dias. Wówczas nie obyło się bez kontrowersji, dlatego od razu po zakończeniu spotkania mówiło się, że UEFA może wyznaczyć na rewanż właśnie Marciniaka.

Teraz kontrowersje pojawiły się wokół sędziego z Płocka, jednak nie dotyczą one kwestii sportowych. Do europejskiej federacji piłki nożnej wpłynęło pismo Stowarzyszenia Nigdy Więcej. Jak czytamy na stronie stowarzyszenia, zajmuje się ono „przeciwdziałaniem rasizmowi, neofaszyzmowi, ksenofobii i dyskryminacji”. Okazuje się, że powodem interwencji wobec polskiego arbitra jest jego udział w wydarzeniu organizowanym przez jednego z prawicowych polityków.

Jesteśmy zszokowani i zbulwersowani publicznym skojarzeniem Szymona Marciniaka ze Sławomirem Mentzenem i jego odmianą toksycznej skrajnie prawicowej polityki – przekazał Rafał Pankowski, będący współzałożycielem stowarzyszenia.

– Stowarzyszenie Nigdy Więcej wezwało sędziego finału Ligi Mistrzów, Szymona Marciniaka, do zdystansowania się od skrajnie prawicowych działań. Marciniak podobno promował i uczestniczył w niedawnym wydarzeniu zorganizowanym przez polskiego lidera skrajnej prawicy Sławomira Mentzena, znanego z pięciopunktowego hasła: ‘Jesteśmy przeciwko Żydom, gejom, aborcji, podatkom i Unii Europejskiej  – oświadczono.

Spotkanie pod nazwą ‘Everest’ było zapowiadane jako wydarzenie networkingowe, podczas którego można było napić się piwa, ale wyraźnie służyło promowaniu agendy politycznej Mentzena przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce – przekazało stowarzyszenie.

Plakat wydarzenia, rozpowszechniany za pośrednictwem mediów społecznościowych, przedstawiał samego Mentzena pijącego piwo z kubka. Inny plakat przedstawiał Marciniaka w stroju sędziowskim FIFA. Post Mentzena zapowiadający obecność Marciniaka na ‘Evereście’ został udostępniony na fanpage’u Marciniaka na Facebooku. Marciniak został zaprezentowany jako prelegent na stronie internetowej wydarzenia wraz z Mentzenem, a Mentzen następnie chwalił Marciniaka jako ‘genialnego mówcę – dodano.

Przegląd Sportowy Onet poinformował, że „UEFA bardzo poważnie przygląda się całej sprawie.

Źródło: stefczyk.info/na podst.interia/PS Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij