Portal Euractiv poinformował, że ambasadorzy państw UE zgodzili się na ramy negocjacyjne dla Ukrainy i Mołdawii. Formalny proces ich przyjęcia rozpocznie się pod koniec czerwca.
Po tygodniach dyskusji ambasadorom udało się uzyskać porozumienie w piątek wieczorem. Belgijska prezydencja UE poinformowała, że zwoła pierwsze Konferencje Międzyrządowe 25 czerwca, kiedy w Luksemburgu spotkają się ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Te konferencje, w których biorą udział przedstawiciele państw kandydackich, to formalny początek rozmów akcesyjnych.
Piątkowe porozumienie nastąpiło po tym, gdy Komisja Europejska stwierdziła, że Ukraina i Mołdawia są już gotowe na rozpoczęcie rozmów o członkostwie w UE. Sam proces ich przyjęcia może jednak potrwać długie lata. Sytuację komplikuje fakt, że Ukraina jest w stanie wojny, a część terytorium Mołdawi – Naddniestrze – jest poza kontrolą rządu.
Najdłużej członkostwu Ukrainy sprzeciwiały się Węgry. Zmieniły danie dopiero, kiedy do planu ramowego umowy akcesyjnej dodano zapisy dotyczące ochrony mniejszości narodowych i ich języków. Dodane zapisy są niemal dokładną kopią tych, które znalazły się w umowach Albanii i Północnej Macedonii. Zgodę musi też wyrazić parlament Holandii, ale źródła portalu twierdzą, że to tylko formalność. Posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na czwartek.