Najnowsze wiadomości ze świata

UE ostrzegła Muska. Chcą, by skończył z dezinformacją na Twitterze

UE ostrzegła Muska, że w związku z wojną w Izraelu na Twitterze szerzy się dezinformacja. Dali mu 24 godziny na odpowiedź.

W październiku zeszłego roku UE przyjęła tzw. Ustawę o Usługach Cyfrowych (DSA). Jej celem była m.in. walka z dzeinformacją w sieci, publikowaniem nielegalnych treści czy nieuczciwymi praktykami reklamowymi. W jej świetle media społecznościowe nie odpowiadają za treści publikowane przez użytkowników, ale mają obowiązek walki z dezinformacją i takiego prowadzenia swoich portali, by jej szerzenie było jak najbardziej utrudnione. UE stworzyła też dobrowolny kodeks postępowania dla właścicieli społecznościówek, ale Musk jakiś czas temu z niego zrezygnował.

EU ostrzegła Muska

Thierry Breton, komisarz odpowiedzialny za tę ustawę, wysłał teraz do Muska list. Ostrzegł go w nim, że w związku z wojną w Izraelu UE odkryła, że Twitter jest używany do szerzenia „nielegalnych treści i dezinformacji w UE”. Przypomniał mu, że w świetle DSA ma bardzo konkretne obowiązki dotyczące moderacji treści. UE ostrzegła Muska, że może mu grozić poważna kara.

Pierwszym obowiązkiem, napisał Breton, jest jasne określenie tego, jakie treści są dozwolone, i pilnowanie przestrzegania tych zasad. „To jest szczególnie ważne, gdy chodzi o brutalne i terrorystyczne treści, które zdają się krążyć na twojej platformie” – podkreślił. Drugim obowiązkiem jest szybkie usuwanie takich treści. Komisarz napisał, że mają informacje z dobrych źródeł, że Twitter ignorował takie treści mimo zgłoszeń ze strony odpowiednich władz. Trzecim jest stworzenie mechanizmów, które będą chronić „bezpieczeństwo publiczne i dyskurs obywatelski” przed dezinformacją.

Dostał 24 godziny na odpowiedź

Komisarz wezwał Muska, aby ten „niezwłocznie zapewnił, że jego systemy są efektywne”. Chce także, by poinformował jego zespół o tym, jakie podjął w tym celi kroki. Dał mu na to 24 godziny i poinformował, że dołączy jego odpowiedź do raportu o tym, jak Twitter przestrzega DSA. Dodał, że biorąc pod uwagę pilność, spodziewa się także, że Musk będzie w kontakcie z Europolem i innymi agencjami policyjnymi i będzie szybko odpowiadał na ich prośby.

Komisarz poinformował go także, że UE odkryła szereg innych problemów w przestrzeganiu przez Twittera DSA, którym powinien poświęcić pilnie uwagę. Jego zespół wkrótce przekaże mu szczegóły. Przypomniał też, że jeśli otworzą oficjalne śledztwo i uznają, że nie spełnia wymogów tej ustawy, to może zostać ukarany. Kary są bardzo poważne. UE będzie mogła obłożyć Muska grzywną w wysokości 6% europejskich przychodów Twittera, a nawet całkowicie zablokować ten portal w UE.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij