Najnowsze wiadomości ze świata

UE jednak nie wstrzyma wsparcia dla Palestyny

UE nie wstrzyma pomocy dla Palestyny. Sama zapowiedź miała wywołać poważny konflikt między państwami członkowskimi.

Jak informowaliśmy wcześniej, palestyński Hamas zaatakował Izrael od strony Strefy Gazy. Jego członkowie zabijali cywili, w tym gości festiwalu muzycznego, i porwali dziesiątki zakładników. Izrael odpowiedział nalotami na cele w Strefie Gazy, podczas których mieli zginąć także palestyńscy cywile.

W poniedziałek wieczorem komisarz ds. rozszerzenia Oliver Varhelyi poinformował na Twitterze, że wszystkie wypłaty pomocy dla Palestyny zostaną zawieszone ze skutkiem natychmiastowym. Dodał, że Komisja Europejska dokona ponownej oceny wszystkich projektów rozwojowych dla Palestyny Jej łączna wartość  to łącznej wartości 691 milionów euro.

Zaskoczył państwa członkowskie

Jego tweet zaskoczył wiele państw członkowskich, które spodziewały się, że temat dalszej pomocy dla Palestyny będzie dyskutowany dopiero we wtorek. Zaplanowano wtedy nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych. Rzecznik prasowy irlandzkiego MSZu powiedział, że ich zdaniem nie ma żadnej podstawy prawnej, by pojedynczy komisarz mógł podjąć taką decyzję.

Zastrzeżenia do niej miały również Luksemburg, Hiszpania i Belgia. Jak informuje Guardian, ta decyzja wywołała niepokój w hiszpańskim MSZ.  Minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares osobiście zadzwonił do Vargelyiego, aby wyrazić swój sprzeciw. Belgia i Holandia poinformowały, że pomoc humanitarna dla Palestyny nie zostanie wstrzymana.

Sama KE długo milczała,. W międzyczasie komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarcic powiedział, że UE nie opuści cywili w Strefie Gazy, którzy zmagają się teraz z blokadą żywności i energii przez Izrael. „Wsparcie humanitarne UE dla Palestyńczyków w potrzebie będzie trwało tak długo, jak długo będzie potrzebne” – zapewnił na Twitterze.

UE nie wstrzyma pomocy dla Palestyny

KE skomentowała sprawę dopiero po sześciu godzinach. W oświadczeniu potwierdziła, że rozpoczyna nagły przegląd pomocy UE dla Palestyny, którego celem jest upewnienie się, że żadna część tej pomocy nie służy pośrednio pomaganiu terrorystom w kolejnych atakach na Izrael. Nie wspomnieli o zamrożeniu funduszy, ale dodali, że nie planują teraz żadnych wypłat. Nie ujawnili przy tym, o jakie wypłaty chodzi.

Palestyna dostaje unijne pieniądze za pośrednictwem Wydziału Pomocy Humanitarnej Komisji Europejskiej (ECHO) i Biura ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA). Od 2000 roku Palestyńczycy mieszkający w Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu otrzymali ok. 700 milionów euro pomocy humanitarnej. Według MSZ Irlandii 80% mieszkańców tych obszarów potrzebuje pomocy międzynarodowej do przeżycia. Główny dyplomata UE Josep Borrell powiedział, że zawieszenie tej pomocy nie wchodzi w grę. „Zawieszenie wypłat – karzące wszystkich Palestyńczyków – zaszkodziłoby interesom UE w regionie i jedynie zachęciłoby kolejnych terrorystów” – stwierdził.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij