Najnowsze wiadomości ze świata

UE: “Cel jest jasny: do końca lata zaszczepić wszystkich w Unii Europejskich, którzy tego chcą”

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oznajmił w poniedziałek, że celem UE jest zaszczepienie przeciwko Covid-19 wszystkich chętnych obywateli Wspólnoty do końca lata. Jak jednak zaznaczył, do tego potrzebne jest zwiększenie produkcji szczepionek.

“Cel jest jasny: do końca lata zaszczepić wszystkich w Unii Europejskich, którzy tego chcą” – powiedział Breton w wywiadzie dla francuskiej telewizji BFM.

Jak dodał, by osiągnąć ten cel UE nie potrzebuje więcej szczepionek ponad to, co już zamówiła, bo w ciągu kilku tygodni Europa powinna mieć do dyspozycji pięć różnych preparatów.

“W ciągu mniej niż roku, będziemy mieć pięć szczepionek, które działają. To wielkie naukowe osiągnięcie” – oznajmił francuski komisarz. Jak jednak dodał, problem leży nie w nauce, lecz w produkcji, która musi zostać zwiększona.

“Nie ma mowy o budowie nowych fabryk, bo budowa zajmuje pięć lat. Musimy zacząć od istniejących fabryk, których jest około 10 w Europie i Szwajcarii” – powiedział Breton. Komisarz dodał, że chce, by Europa w ciągu 18 miesięcy stała się czołowym kontynentem w produkcji szczepionek.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij