Najnowsze wiadomości ze świata

Udzielił wywiadu o wojnie na Ukrainie. Sąd skazał go za to na 5 lat więzienia

39-letni Rosjanin udzielił krótkiego wywiadu Radiu Wolna Europa, w którym skrytykował rosyjską agresję na Ukrainę. Moskiewski sąd skazał go za to na 5 lat obozu pracy.

Sprawa miała swój początek w lipcu 2022 roku. Dziennikarze RWE zaczepili wtedy na ulicy Jurija Hohowieca i zapytali go o to, czy potrzebna jest deeskalacja w stosunkach między Rosją i NATO. Mężczyzna odparł, że tak, ale zależy to od rządu Rosji. Dodał, że to Rosja „zaczęła to wszystko” i „stworzyła te wszystkie problemy”. „Nie widzę żadnych problemów z NATO, nie planują nikogo zaatakować” – stwierdził. Dodał też, że rosyjscy żołnierze zabijali cywili w Buczy „bez żadnego powodu”.

Hohowiec został aresztowany w marcu zeszłego roku. Początkowo oskarżono go o „chuliganizm”, a potem użyto przeciwko niemu przepisów o cenzurze wojennej. Jak informują media, mężczyzna przyznał, że powiedział te słowa, ale twierdził, że „nie były motywowane nienawiścią polityczną”. W poniedziałek moskiewski sąd miejski ogłosił, że został skazany za nie na pięć lat obozu pracy. Według organizcji OVD-Info od początku wojny w Rosji aresztowano aż 19,855 osób za krytykowanie agresji na Ukrainę.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Euractiv Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij