Najnowsze wiadomości z kraju

Uderzenie Kosiniaka-Kamysza w Macierewicza. Decyzja ws. podkomisji smoleńskiej

Nowy minister obrony narodowej podjął jedną z pierwszych decyzji po objęciu stanowiska. Władysław Kosiniak-Kamysz zdecydował się zlikwidować podkomisję smoleńską. Jej członkowie mają czas do poniedziałku, aby rozliczyć się z wszelkiej dokumentacji i sprzętów.

Decyzją wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza w piątek 15 grudnia uchylona została decyzja o powołaniu podkomisji smoleńskiej ds. ponownego zbadania katastrofy Tu-154. Resort wydał w tej sprawie komunikat, w którym podkreślił, że komisja ulega likwidacji, a jej członkom zostają cofnięte wszelkie upoważnienia i pełnomocnictwa do działań związanych z pracami podkomisji.

Podkomisja ulega likwidacji, a jej członkowie do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia zostali zobligowani do rozliczenia się z wszelkiej dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji – przekazał resort obrony narodowej. Dodano, że w najbliższym czasie powołany zostanie zespół, który zbada „każdy aspekt działalności zlikwidowanej podkomisji”.

Katastrofa smoleńska była badana w latach 2010-2011 przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych. Na jej czele stał ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Komisja przedstawiła raport, w którym stwierdziła, że przyczyną wypadku było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżenia, co doprowadziło do zderzenia maszyny z drzewami.

Pięć lat później przy MON powstała podkomisja, która miała ponownie zbadać katastrofę. W kwietniu 2018 roku opublikowano techniczny raport. Stwierdzono w nim, że samolot Tu-154M został zniszczony wskutek eksplozji.

Źródło: stefczyk.info/na podst.fakt Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij