Uczniowie nie wniosą już telefonów do szkoły. Nowe przepisy obejmą prawie 200 placówek w kraju Najnowsze wiadomości ze świata

Uczniowie nie wniosą już telefonów do szkoły. Nowe przepisy obejmą prawie 200 placówek w kraju

Uczniowie nie tylko nie będą mogli korzystać z telefonów podczas lekcji, ale już nawet nie wniosą ich na teren szkoły. Takie wytyczne wydała francuska minister edukacji. Na początku obejmą prawie 200 szkół w kraju. Jeśli nowe rozwiązanie przyniesie oczekiwany efekt, zakaz będzie obowiązywał we wszystkich placówkach oświatowych we Francji.

Na krótko przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego Francję obiegło hasło „Cyfrowa pauza”. To nic innego jak nazwa rozporządzenia wydanego przez tamtejszą minister edukacji Nicole Belloubet. To kolejny etap projektu, który zakłada ograniczenie korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież.

Pierwsze przepisy weszły w życie w 2018 roku. Zakładały one, że uczniowie nie mogą korzystać z telefonów komórkowych na terenie szkoły. Teraz ministerstwo edukacji poszło o krok dalej. Od nowego roku szkolnego uczniowie będą mieli zakaz wnoszenia smartfonów na teren placówki. Nowe przepisy mówią o tym, że przed wejściem do budynku uczniowie będzie musiała pozostawić swoje telefony w specjalnym depozycie. Wychodząc ze szkoły po zakończeniu lekcji, będą mogli odebrać swoje urządzenia. Belloubet zaznacza, że rozporządzenie będzie obowiązywało na razie w prawie 200 szkołach. Podkreśla przy tym, że jeśli nowe praktyki okażą się skuteczne, obejmą one wszystkie francuskie szkoły.

Francuzi uważają, że rozwiązanie przyjęte przez resort edukacji jest konsekwencją raportu, który przedstawiła komisja powołana przez prezydenta Emmanuela Macrona. Jej członkowie na 140 stronach wykazali negatywny wpływ smartfonów na dzieci i młodzież. Korzystanie z takich urządzeń powoduje u najmłodszych problemy ze snem, wzrokiem i prowadzi do nadwagi.

W raporcie wskazano, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny korzystać z urządzeń ekranowych, a do 11 roku życia nie powinny posiadać telefonów. Zalecono również, że młodzież między 11 a 13 rokiem życia może posiadać telefon, ale bez dostępu do internetu. Z kolei osoby w przedziale wiekowym 13-15 lat mogą mieć urządzenia podłączone do sieci, jednak nie powinny korzystać z mediów społecznościowych.

W lipcu ubiegłego roku Francja przyjęła przepisy, które nakazują portalom społecznościowym odmowy założenia profilu młodzieży poniżej 15. roku życia bez zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Do respektowania tych przepisów ma skłonić ich przewidziana przepisami kara pieniężna.

Źródło: stefczyk.info/na podst.interia Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij