Najnowsze wiadomości ze świata

Uchwycił moment ataku drona kamikadze na Kijów. Przerażające kadry z Ukrainy

W poniedziałek doszło do kolejnych ataków na Kijów. Tym razem ukraińska stolica została ostrzelana za pomocą dronów kamikadze. W sieci pojawiły się już nagrania pokazujące skalę zniszczeń. Agencja AFP opublikowała zdjęcie, na którym widać moment nalotu maszyny na Kijów.

W poniedziałkowy poranek świat obiegła informacja o kolejnych atakach rosyjskich sił na Kijów. Wykorzystano w tym celu drony kamikadze. Pojawiły się doniesienia, że są to urządzenia produkcji irańskiej, jednak wersji tej zaprzeczają władze tego kraju.

„Publikowane informacje, jakoby Iran przekazywał Rosji drony, są upolitycznione i krążą wśród zachodnich źródeł. Nie dostarczyliśmy broni żadnemu z krajów będących stronami konfliktu” – oświadczył rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanaani.

Jednak media przekonują, że drony kamikadze, których używa Rosja to najprawdopodobniej bezzałogowe statki powietrzne Shahed 136, produkowane przez irańskie przedsiębiorstwo HESA.

„Rosjanie starali się zamaskować pochodzenie tych maszyn, oznaczając je napisami w języku rosyjskim, ale charakterystyczny kształt fragmentów skrzydeł wskazuje na to, że są to właśnie drony Shahed 136” — wyjaśnia ukraiński portal Defence Express.

W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania, które pokazują skalę zniszczeń poniedziałkowego ostrzału stolicy Ukrainy. Szczególną uwagę zwróciła fotografia wykonana przez Yasuyoshiego Chibę, dziennikarza agencji AFP. Uwiecznił on moment nalotu drona na Kijów. Widać jak chwilę przed wybuchem leci on w stronę budynku. Inne zdjęcie zrobione przez Chibę pokazuje moment eksplozji budynku.

Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że do tej pory udało się uratować 18 osób, które ucierpiały w rosyjskim ataku. Polityk opublikował także zdjęcie pozostałości jednej z maszyn.

„W wyniku ataku przy użyciu dronów kamikadze w rejonie (dzielnicy) szewczenkowskim doszło do eksplozji w budynku mieszkalnym. Do obecnego momentu uratowano 18 osób. Według wstępnych informacji dwóch mieszkańców pozostaje pod gruzami” – napisał na Telegramie Kliczko.

Według najnowszych doniesień udało się uratować 19 osób. Z kolei liczba zabitych wzrosła do 3 osób. Wśród ofiar śmiertelnych jest młode małżeństwo, które spodziewało się dziecka.

Do poniedziałkowego ostrzału stolicy odniósł się także prezydent Ukrainy.

„Wróg może atakować nasze miasta, ale nie uda mu się nas złamać” – zapewnił Zełenski. „Całą noc i ranek wróg terroryzuje ludność cywilną. Drony kamikadze i rakiety atakują całą Ukrainę. W Kijowie trafiony został budynek mieszkalny” – dodał.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Twitter/AFP/ Autor: MS
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Polacy za biedni na wakacje

0 0

Bunt zakonnic. Arcybiskup ekskomunikował cały klasztor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij