Kim był sprawca zbrodni we Frankfurcie? Najnowsze wiadomości ze świata

Kim był sprawca zbrodni we Frankfurcie?

Wyszły na jaw nowe fakty o uchodźcy, który zabił 8-latka wpychając go pod pociąg. Okazuje się, że mężczyzna brał udział w reklamach jako przykład udanej integracji.

29 lipca Niemcami wstrząsnęła okrutna zbrodnia. Na dworcu w Frankfurcie 40-letni Habte Araya, pochodzący z Erytrei, wepchnął pod nadjeżdżający pociąg matkę i jej ośmioletniego syna. Kobiecie udało się w ostatniej chwili stoczyć z torów, ale jej dziecko zginęło na miejscu.

Uchodźca miał również próbować zabić w taki sam sposób kolejną kobietę, ale 78-latka stawiła opór i nie udało mu się jej zepchnąć z peronu. Został potem zatrzymany przez przechodniów i przytrzymany do przyjazdu policji.

Na razie nieznany jest motyw sprawcy. Policji udało się ustalić, że mężczyzna nie znał swoich ofiar. Szwajcarska policja twierdzi, że nie udało im się odkryć jakichkolwiek przesłanek świadczących o radykalizacji czy zainteresowaniu radykalnym islamem. Mężczyzna kilka dni przed atakiem został oskarżony o zamknięcie swojej rodziny – żony i trójki dzieci – w mieszkaniu wbrew ich woli oraz o grożenie sąsiadowi nożem. W styczniu przestał pracować i poszedł na zwolnienie lekarskie z powodów psychologicznych. Niemieckie służby skierowały go na obserwację psychiatryczną.

Araya przybył do Szwajcarii w 2006 roku jako nielegalny imigrant. Wkrótce otrzymał prawo stałego pobytu w 2008. Pracował jako monter dla kilku firm transportowych w Zurychu. Dziennikarze odkryli również, że w 2017 roku wziął udział w kampanii reklamowej promującej integrację uchodźców.

Araya był jednym z uchodźców, którzy zostali sfotografowani na potrzeby broszury wydanej przez jedną ze szwajcarskich organizacji pomagających uchodźcom w znalezieniu zatrudnienia. Broszura cytuje jego słowa o tym jak bardzo podoba mu się w Szwajcarii. „Podoba mi się fakt, że każdemu tu się pomaga, niezależnie od tego, czy jest bogaty czy biedny” – cytują autorzy broszury – „Chciałbym lepszego i łatwiejszego życia dla moich dzieci niż to, które ja miałem”.

https://twitter.com/KristianHarstad/status/1156676742230290433?s=20

Szef niemieckiej Policji Federalnej Dieter Romann ujawnił na konferencji prasowej, że Araya w 2011 roku dostał pozwolenie na pobyt kategorii C. Oznacza to, że szwajcarskie władze uznały go za dobrze zintegrowanego. Urzędnicy zajmujący się imigracją mieli uważać go za przykład do naśladowania dla innych uchodźców, którzy chcą się zintegrować z szwajcarskim społeczeństwem.

Araya wkrótce stanie przed niemieckim sądem. Postawiono mu zarzuty morderstwa i dwóch prób morderstwa.

Źródło: World News Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij