Najnowsze wiadomości ze świata

Tysiącom pacjentów podano krew z wirusem HIV i WZW. Teraz dostaną za to odszkodowania

Tysiące brytyjskich pacjentów dostało transfuzje krwi, która była skażona wirusem HIV i WZW typu C. Premier przyznał, że rząd próbował to ukryć – a teraz wypłaci im w końcu odszkodowania.

Hemofilia to schorzenie genetyczne, w którym zaburzona jest krzepliwość krwi. W latach siedemdziesiątych zaczęto sprowadzać do Wielkiej Brytanii z USA Czynnik VIII – produkowany z osocza krwi środek wzmacniający krzepliwość. Jego producenci mieszali ze sobą krew do jego produkcji. Używali też do niej krwi pobieranej od więźniów, narkomanów itp.. Efektem tego było to, że wiele partii tego środka było skażone HIV i WZW typu C. Skażone osocze zainfekowało dziesiątki tysięcy osób. Co najmniej 3 tysiące straciło przez nie życie.

W poniedziałek do Izby Gmin trafił raport w tej sprawie. Jego autorzy stwierdzili, że brytyjska służba zdrowia narażała pacjentów na nieakceptowalne niebezpieczeństwo. Pięcioletnie śledztwo wykazało, że przy podejmowaniu decyzji o użyciu amerykańskiego produktu nie wzięto pod uwagę bezpieczeństwa pacjentów, chociaż urzędnicy wiedzieli, że do ich produkcji użyto krwi od dawców wysokiego ryzyka. Urzędnicy nie zadbali o ich przetestowanie i ignorowali obawy ekspertów. Stwierdzili też, że aktywnie próbowali ukryć ten skandal, m.in. przez niszczenie dokumentów. Dodali, że ludzie nadal umierają z tego powodu.

Premier Rishi Sunak przeprosił ofiary tego skandalu. „Dzisiejszy raport pokazuje trwającą dekady moralną porażkę w sercu naszego życia narodowego. Chciałbym złożyć jednoznaczne, prosto z serca, przeprosiny” – powiedział w Izbie Gmin. Dodał, że to „dzień wstydu dla państwa brytyjskiego”.

Premier obiecał też, że ofiary tego skandalu dostaną odszkodowania. Ich szczegóły mają być przedstawione na dniach przez ministra gabinetowego Johna Glena. Szacuje się, że te odszkodowania będą kosztować rząd ok. 10 miliardów funtów. Najprawdopodobniej rząd w Londynie wprowadzi w życie program, który został zaproponowany w 2022 roku przez sir Roberta Francisa. W jego ramach wysokość odszkodowania będzie zależna od stopnia problemów zdrowotnych wywołanych przez podanie skażonej krwi, ale będą nie mniejsze niż 100 tys. funtów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij