Tysiące osób na demonstracjach w Wielkiej Brytanii Najnowsze wiadomości ze świata

Tysiące osób na demonstracjach poparcia dla Palestyńczyków. Są aresztowania

Tysiące osób wzięły udział w demonstracjach poparcia dla Palestyńczyków, które odbyły się w sobotę w kilku brytyjskich miastach, w tym w Londynie i Manchesterze. W Londynie aresztowano siedem osób.

Demonstracje miały miejsce w tydzień po rozpoczęciu przez Hamas ataków na Izrael. Wskutek tego zginęło do tej pory ponad 1400 mieszkańców tego kraju. W izraelskich atakach odwetowych na Strefę Gazy – ponad 2200 osób.

Największa z sobotnich demonstracji odbyła się w Londynie. Tam jej uczestnicy przeszli spod siedziby stacji BBC w okolice Downing Street, gdzie mieści się rezydencja premierów Wielkiej Brytanii.

Wbrew obawom, demonstracja, do pilnowania której skierowano ponad tysiąc policjantów, przebiegła raczej spokojnie. Wieczorem londyńska policja metropolitalna poinformowała, że aresztowanych zostało siedem osób, które brały udział w demonstracjach. Jedna za uszkodzenie mienia, dwie za naruszenie porządku publicznego, zaś cztery za niepodporządkowanie się zakazowi zasłaniania twarzy. Wcześniej policja informowała, że doszło do “niewielkich zakłóceń porządku”, w tym rzucania racami, butelkami i fajerwerkami w stronę funkcjonariuszy.

Przed rozpoczęciem demonstracji policja ostrzegała, że każdy, kto będzie okazywał poparcie dla Hamasu, który w Wielkiej Brytanii jest wpisany na listę organizacji terrorystycznych, lub też zboczy z trasy przemarszu, zostanie aresztowany.

Demonstracje poparcia dla Palestyńczyków miały miejsce w sobotę także w kilku innych brytyjskich miastach, m.in. w Manchesterze, Liverpoolu, Bristolu. Podobnie było w  Cambridge, Norwich, Coventry, Edynburgu, Glasgow i Swansea, ale tam również obyło się bez zamieszek.

Zobacz też:

W Berlinie rozdają słodycze, aby uczcić atak na Izrael

Źródło: PAP Autor: Bartłomiej Niedziński
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij