Najnowsze wiadomości z kraju

Tym razem Sikorski błaga Tuska o powrót do polskiej polityki. “Powinien zostać przewodniczącym PO”

Donald Tusk jest honorowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, więc tym bardziej, jeśli będzie taka wola obecnego szefa PO Borysa Budki, to ja uważam, że powinien zostać zwykłym przewodniczącym Platformy – podkreślił europoseł, były szef MSZ Radosław Sikorski (PO).

Ta wypowiedź Sikorskiego pochodzi z sobotniego spotkania “Młodzi. Forum Dialogu”, które odbyło się w Lublinie. Nagranie we wtorek rano na Twitterze zamieścił mec. Roman Giertych. W spotkaniu oprócz Sikorskiego uczestniczyli też marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz b. szef PO Grzegorz Schetyna.Na nagraniu słychać wypowiedź Sikorskiego. “Jest zwołana Rada Krajowa (PO) i mam nadzieję, że ona podejmie decyzje. Donald Tusk jest honorowym przewodniczącym Platformy. Więc tym bardziej, jeśli będzie taka wola obecnego przewodniczącego Platformy, to ja uważam, że powinien zostać zwykłym przewodniczącym Platformy” – powiedział europoseł.

Słowa te zostały nagrodzone oklaskami na co Sikorski odparł: “Przekaże mu (Tuskowi) państwa oklaski”.

Sikorski, który był też we wtorek gościem programu Onet Rano pytany o możliwy powrót Tuska do krajowej polityki ocenił, że były premier jest najbardziej doświadczonym polskim politykiem, który zarówno w polityce krajowej, jak i zagranicznej osiągnął “najwięcej wśród Polaków w historii”.

“Jeśli ktoś taki, kto siedem razy wygrał z (Jarosławem) Kaczyńskim, chce oddać stanowisko, które ma w Brukseli (szefa Europejskiej Partii Ludowej – PAP), i stoczyć tytaniczny bój o demokratyczną, europejską Polskę tu, w kraju, to ja osobiście bym się cieszył i uważałbym, że to jest dobre dla kraju” – dodał Sikorski.

Odnosząc się do możliwej rezygnacji obecnego szefa PO, Sikorski powiedział, że “Borys Budka podejmie dobre decyzje w interesie Platformy”. “Myślę, że to będą bardzo dojrzałe decyzje, dzięki którym wrócimy na pozycję głównego rozgrywającego na opozycji” – dodał europoseł KO.

3 lipca ma się odbyć posiedzenie Rady Krajowej PO. Według informacji PAP, w obradach ma wziąć udział Donald Tusk, który przedstawi swoje plany na powrót do krajowej polityki. Nie jest jeszcze jasne, jaką funkcję będzie pełnił były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, a dziś szef Europejskiej Partii Ludowej. Z informacji PAP wynika, że ma się to okazać właśnie podczas Rady Krajowej. Ważne wystąpienie polityczne ma mieć także szef PO Borys Budka.

Donald Tusk jest honorowym przewodniczącym PO. Kilka tygodni temu w mediach i wśród członków PO i parlamentarzystów KO nasiliły się spekulacje o możliwym powrocie b. premiera do władzy w partii. Asumpt do tego typu rozważań dał na początku czerwca sam Tusk, deklarując, że jest gotów “zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii”.

14 czerwca z Tuskiem spotkał się w Sopocie Budka. Kilka dni po tym spotkaniu pojawiły się w mediach nieoficjalne informacje o tym, że Budka miałby zrezygnować z kierowania Platformą na rzecz obecnego honorowego przewodniczącego partii. Sam Budka pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy bierze pod uwagę wariant zrezygnowania z przewodniczenia PO odpowiedział, że “pojawiają się takie różne scenariusze”.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij