Najnowsze wiadomości ze świata

Twój ślub i chrzest mogą być nieważne. Watykan opublikował zaskakujący dokument!

Wierni zapłacą za niefrasobliwość rodziców i księży? Według informacji przekazanych przez kardynała Victora Fernándeza, prefekta Dykasterii ds. Nauki Wiary, wiele udzielanych w ostatnim czasie sakramentów nosi znamiona nieważności. Wszystko przez zbyt swobodne traktowanie formuł wypowiadanych podczas ślubu czy chrztu.

Według informacji watykańskiego dziennika “Vatican News”, “w obliczu ciągłych nadużyć liturgicznych Dykasteria ds. Nauki Wiary opublikowała notę doktrynalną zatytułowaną “Gestis verbisque”, w której podkreśla z całą mocą, że ​​”słowa i elementy ustalone w istotnym obrzędzie każdego sakramentu nie mogą zostać zmienione, ponieważ takie zmiany powodują nieważność sakramentu”.

Wszystko wskazuje na to, że w ostatnim czasie do tego typu pomyłek dochodzi nadzwyczaj często, a przejęzyczenia czy zmiany wypaczają zasadę sakramentalną, co oznacza tysiące nieważnych ślubów, chrztów, bierzmowań a nawet święceń kapłańskich.

Sakramenty to nie pole do zabawy słowem, czy miejsce do swobodnej twórczości – przekonują kościelni prawnicy.

“Gestis verbisque” została jednogłośnie przyjęta przez wszystkich dostojników Dykasterii ds. Nauki Wiary i przekazana papieżowi, który ją podpisał, co oznacza koniec ze “swobodną twórczością” duchownych podczas obrzędów.

“Zwiększyła się liczba sytuacji, w których konieczne było stwierdzenie nieważności sprawowanych sakramentów ze względu na modyfikacje, które doprowadziły następnie do konieczności wyśledzenia osób zaangażowanych w powtórzenie obrzędu chrztu lub bierzmowania, a znaczna liczba wiernych słusznie wyraziła swoje zaniepokojenie” – przekonuje kardynał Fernandez.

Na czym konkretnie polegają unieważniające sakramenty przewiny księży? Tu za przykład kardynał posłużył się formułą, którą wypowiada kapłan podczas udzielania chrztu.

Powinna ona brzmieć: Ja Ciebie chrzczę w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Często jednak jest zmieniana przez kapłanów np na słowa: Ja Ciebie chrzczę w Imię Stworzyciela, Zbawiciela i Namaściciela, albo Ja Ciebie chrzczę w Imię Boga Ojca, Jezusa Chrystusa i Ducha Bożego.

– Podczas gdy w innych obszarach działalności duszpasterskiej Kościoła jest dużo miejsca na kreatywność, w sferze celebracji sakramentów zamienia się ona w wolę manipulacyjną – podsumował Fernández i dodał, że z tymi praktykami należy skończyć.

 

Źródło: Autor:
Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij