Najnowsze wiadomości z kraju

TVN zapłaci ogromną karę za “reportaż” o św. JPII

TVN pokazała jakiś czas temu „reportaż” o podejściu św. Jana Pawła II do przestępstw seksualnych w kościele. Teraz zapłacą za to ogromną karę.

„Bielmo. Franciszkańska 3” przedstawiał przypadki trzech kapłanów i reakcje na nie kard. Karola Wojtyły, który był wtedy metropolitą krakowskim. Sugerował, że tuszował przestępstwa seksualne w Kościele. Jego publikacja wywołała w Polsce falę oburzenia, a Sejm przyjął nawet specjalną uchwałę w obronie dobrego imienia św. JP II. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich „nagrodziło” jego autora, Marcina Gutowskiego, tytułem Hieny Roku za „szczególną nierzetelność i lekceważenie zasad etyki dziennikarskiej”.

Teraz decyzję w tej sprawie podjęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W oświadczeniu zauważyli, że po jego publikacji trafiła do nich rekordowa liczba skarg. Zarejestrowano ich aż 6058, a podpisało się pod nimi niemal 40 tys. osób.

KRRiT przeprowadziła analizę ekspercką reportażu, która wykazała, że nie spełnia kryteriów reportażu i szeregu standardów etyki dziennikarskiej. Eksperci dowiedli iż, audycja wykazuje brak obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej, jest stronnicza, z wybiórczą selekcją źródeł, ahistoryczną interpretacją faktów i zdarzeń historycznych. „Eksperci wskazali również, iż twórcy nagrania posłużyli się także technikami manipulacyjnymi takimi jak: insynuacja, używanie określeń tzw. utrwalaczy, stosowanie fałszywych powiązań emocji i osób, plotka” – napisała KRRiT.

KRRiT zauważyła, że autorzy reportażu oparli się na materiałach SB, ale nie sprawdzili innych zbiorów dokumentów. „Nie przeprowadzono wnikliwej kwerendy, nie powiązano wydarzeń, a całą narrację dopasowano do postawionej wcześniej tezy” – podkreślono.

W związku z tym KRRiT zdecydowała, że w audycji wystąpiły treści sprzeczne z prawem i dobrem społecznym, godzące w uczucia religijne i dezinformujące opinię publiczną, co stanowi naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 Ustawy o Radiofonii i Telewizji. KRRiT zdecydowała, że TVN zostanie ukarany karą pieniężną w wysokości 550 tys. złotych.

Źródło: Stefczyk.info na podst. KRRiT Autor: WM
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij