Donald Tusk próbuje ratować sytuację, bo wie, że mimo starań jego środowiska politycznego pieniądze z UE ostatecznie zostaną odblokowane – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, odnosząc się do słów byłego premiera o tym, że Polacy dostaną pieniądze z UE.
Wpis na Twitterze wiceszefa MSZ to odpowiedź na słowa byłego premiera, które padły w sobotę na briefingu w Sopocie. “Wróciłem wczoraj z Brukseli, gdzie odbywał się szczyt unijny, ale także szczyt Europejskiej Partii Ludowej. Miałem tam okazję, aby rozmawiać z wieloma kanclerzami i premierami, także z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o sytuacji, w jakiej znalazła się Polska w kontekście praworządności” – powiedział Donald Tusk.
Lider PO podkreślił także, że nie ma ryzyka, że środki nie zostaną Polsce wypłacone. “Polska i Polacy tak czy inaczej te pieniądze dostaną. Mogę wszystkich uspokoić: nikomu do głowy w Europie taki pomysł nie przyszedł do głowy i nie przyjdzie – to mogę zagwarantować – żeby karać Polaków za ten konflikt i za ten upór PiS-w w sprawie dławienia polskiej praworządności. Pytanie, jak szybko PiS wywiąże się z danej publicznie obietnicy, jaka została złożona w Brukseli, czyli wycofa się z tzw. Izby Dyscyplinarnej, czyli tego ciała, które miało karać sędziów, którzy nie chcą słuchać pisowskiej władzy” – dodał Tusk.
Jabłoński na Twitterze przypomniał, że “europosłowie PO, PSL i Lewicy wprost wezwali w czwartek Komisję Europejską m.in. do: wstrzymania się z zatwierdzeniem projektu planu odbudowy i zwiększania odporności Polski, wstrzymania / zawieszenia płatności, lub dokonania niekorzystnych dla Polski korekt finansowych”.
“Dzisiejszymi wypowiedziami Donald Tusk próbuje ratować sytuację – bo wie, że mimo starań jego środowiska politycznego pieniądze ostatecznie zostaną odblokowane. Wie też, że czwartkowe głosowanie przeciwko interesowi Polski będzie dla PO jednym z największych problemów w jej historii” – ocenił wiceszef MSZ.
W czwartek PE przyjął rezolucję, w której głęboko ubolewa nad decyzją polskiego TK z 7 października, określając ją “jako atak na europejską wspólnotę wartości i prawa jako całość” i twierdząc, że Trybunał nie ma mocy prawnej i został przekształcony “w narzędzie legalizacji bezprawnych działań władz”.
W rezolucji, która ma charakter niewiążący i została przyjęta 502 głosami, przy 153 przeciw i 16 wstrzymujących się, PE żąda m.in., aby pieniądze podatników UE nie były przekazywane rządom, które “rażąco, celowo i systematycznie podważają wartości europejskie”, oraz wzywa Komisję Europejską i Radę Europejską do działania.