Najnowsze wiadomości z kraju

Tusk spotkał się z von der Leyen. “Jestem tu, żeby przyspieszyć proces powrotu do pełnej obecności Polski w UE”

Tusk spotkał się z von der Leyen

Tusk spotkał się z von der Leyen w środę w Brukseli. Przed spotkaniem z kandydatem opozycji na premiera Donaldem Tuskiem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: – Rekordowa frekwencja w wyborach, które odbyły się 15 października w Polsce pokazała po raz kolejny, że Polacy są mocno przywiązani do demokracji.

Lider opozycji powiedział z kolei, że przyjechał do KE, by “przyspieszyć proces powrotu do takiej pełnej obecności Polski w UE”.

“Będziemy dziś rozmawiać z Donaldem Tuskiem o ważnych kwestiach, w których głos Polski jest kluczowy. Wojna u granic naszej Unii i nieustająca pomoc dla Ukrainy będzie jedną z nich. Polacy są dumnymi Europejczykami. Zademonstrowali ogromną solidarność i wzięli na siebie odpowiedzialność w wielu wymiarach. Będziemy też rozmawiać o przyszłości europejskiej architektury bezpieczeństwa (…), modernizacji gospodarki i przyszłej konkurencyjności” – zapowiedziała von der Leyen.

“Chcemy mówić o demokracji w Europie i wartościach, które leżą u podstaw Unii Europejskiej. Rozmawiać o postępach dotyczących funduszu odbudowy NextGeneration w Europie. Jestem pewna, że będziemy zgodni w wielu kwestiach dotyczących tych wszystkich tematów” – dodała szefowa KE.

Nieformalny charakter spotkania

Po Ursuli von der Leyen wypowiedział się Donald Tusk.

“Jestem tutaj dziś w siedzibie Komisji Europejskiej, aby przyspieszyć proces powrotu do takiej pełnej obecności Polski w Unii Europejskiej. Wracamy na tę drogę z pełnym przekonaniem, że taka jest wola polskich wyborców. Jestem tutaj oczywiście wciąż jako lider opozycji, nie jako premier, ale czas płynie i to nieubłaganie. Musiałem podjąć tę inicjatywę zanim dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć powyborczych, ponieważ trzeba użyć wszystkich, nawet niestandardowych metod, aby ratować pieniądze, które Polsce się należą i które wynikają zarówno z tradycyjnych funduszy europejskich, jak i z Funduszu Odbudowy, tak zwanego KPO” – powiedział Tusk.

Dodał, że spotkanie z von der Leyen będzie miało charakter nieformalny.

“Chcę też bardzo podziękować wszystkim wyborczyniom i wyborcom w Polsce. Tutaj, prawie tak samo mocno jak w Warszawie czy w Gdańsku, czuć wyraźnie, jak z wielkim uznaniem i ulgą świat zobaczył, że Polki i Polacy uczynili znowu modnymi demokrację, wolność, rządy prawa, jedność europejską. Jestem dumny, że mogę być posłańcem tej nowiny, dobrej nowiny w imieniu wszystkich Polek i Polaków. Dziękuje jeszcze raz za wasz wielki wysiłek” – podsumował Tusk.

 

 

Źródło: (PAP) Autor: Z Brukseli Łukasz Osiński i Artur Ciechanowicz
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij