Najnowsze wiadomości z kraju

Tusk podziękował prof. Glapińskiemu. Jeszcze niedawno chciał go zwolnić!

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o wskaźniku wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za luty. Wynika z nich, że inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła rdr 2,8 proc. W styczniu – według GUS – było to 3,7 proc. Tym samym, inflacja spada i osiągnęła tzw. cel inflacyjny wskazany przez Narodowy Bank Polski, którego prezesem jest Adam Glapiński. Do komunikatu GUS odniósł się na portalu X Donald Tusk, który… w specyficzny sposób podziękował szefowi NBP.

– Inflacja rok temu: 12 proc., dzisiaj: 2,8 proc. Trochę przyspieszyliśmy😁 – napisał na portalu X Tusk.

Przypomnijmy, tę inflację zapowiadał jeszcze w grudniu ub. roku: prezes NBP Adam Glapiński:

– Prognozy NBP pokazują, że inflacja w Polsce w kolejnych kwartałach będzie sukcesywnie spadać – mówił szef NBP.

Glapiński objął urząd prezesa NBP w czerwcu 2016 roku. W styczniu 2022 roku prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu wniosek o powołanie go na drugą kadencję. W maju 2022 roku Sejm wybrał ponownie Glapińskiego na ten urząd. Kadencja trwa sześć lat, co oznacza, że szef NBP zakończy ją w 2028 roku.

To nie podobało się wcześniej Donaldowi Tuskowi, który w ub. roku na konwencji partii w Radomiu powiedział, że jeśli PO wygra wybory, “wyprowadzi Glapińskiego z NBP”. W podobnym tonie wypowiadał się m.in. wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

Wiele wskazuje na to, że szef Platformy zmienił zdanie.

Źródło: Autor:
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij