Najnowsze wiadomości z kraju

Tusk o Giertychu na liście: mam dyskomfort, ale Kaczyński ma większy

“Roman Giertych nie będzie wpływał na naszą politykę dotyczącą edukacji, czy praw kobiet (…), zobowiązał się, że będzie przestrzegał dyscypliny w głosowaniu” – powiedział Donald Tusk na Campus Polska i dodał, że sam odczuwa dyskomfort z powodu obecności Giertycha na liście. “Ale Kaczyński ma większy dyskomfort” – dodał.

“Odczuwa część z was dyskomfort, z powodu ostatniego miejsca Giertych na liście? Ja też. Ale większy dyskomfort ma Kaczyński. No to ludzie, rachunek jest prosty” – powiedział Donald Tusk na Campus Polska, gdy jeden z uczestników krzyknął do niego “wytłumacz się z Giertycha”. Tusk przyznał, że to dobre pytanie, “bo powinien się z tego wytłumaczyć”.

“Z Giertychem sprawa jest prosta: kiedy Kaczyński uciekł przede mną, bo wiemy, że tak jest, i chciał się schować w Góry Świętokrzyskie, Giertych pisze do mnie +będę miał dla niego dużo niespodzianek, mogę się zdecydować nawet z ostatniego miejsca. Dopadnę go tam+. Moja kalkulacja była prosta: (…) jestem w sytuacji lidera partii, która nie ma ich pieniędzy, ich telewizji, ich podsłuchów – nawet jakbyśmy mieli, to byśmy ich nie stosowali, choć czasem bym aż chciał. Jeśli chodzi o narzędzia i pieniądze – jesteśmy bez porównania. To jest ta sama lekcja, co z Lechem Wałęsą: trzeba być szybszym, bezwzględnym, sprytniejszym, szukać manewrów, szukać forteli, ani sekundę nie spoczywać i im nie dać odpocząć” – odpowiedział Tusk.

Tusk poinformował, że Giertych zobowiązał się, że, jeśli zdobędzie mandat sejmowy, będzie przestrzegał dyscypliny partyjnej w głosowaniach. “Powiedział mi też, że prędzej złoży mandant, niż złamie dyscyplinę głosowania Koalicji Obywatelskiej” – dodał.

Tusk zapewnił także: “Roman Giertych nie będzie wpływał na naszą politykę dotyczącą edukacji, czy praw kobiet. On ma swoje poglądy, ja nie chcę, żeby ktoś zmieniał swoje poglądy”.

W tej samej wypowiedzi Tusk powiedział, że “prosi o zaufanie w kwestiach, które nie zawsze budzą entuzjazm” i dodał, że musi na siebie wziąć “ciemniejszą stronę polityki”.

“Mam dosyć mitów i legend jak wspaniale jest przegrywać, jakie to jest niesamowicie arcypolskie powstać i przegrać. Nie chcę wam tego zafundować” – powiedział Tusk.

W środę po południu Giertych zamieścił wpis na Twitterze (X): “Ponieważ już wypowiedzieli się wszyscy na temat moich poglądów na aborcję, to czas na mnie. Poglądu w tej sprawie nie zmieniam” – napisał Giertych.

“Uważam aborcję za coś złego, choć czasem dopuszczalnego (np. stan wyższej konieczności). Uważam wyrok (prezes TK Julii) Przyłębskiej za nieistniejący, zły, głupi i mający wyłącznie tragiczne skutki. Tragedia ta dotknęła kobiety, ale także zmieniła poglądy dużej części społeczeństwa. W wydaniu tego wyroku uczestniczyły osoby nieuprawnione, więc prawnie go nie ma” – napisał Giertych. I dodał: “Tak naprawdę wydał go Jarosław Kaczyński”.

Ocenił, że “nie każda aborcja musi być penalizowana”.

Giertych podkreślił, że nie podziela wszystkich poglądów lidera PO Donalda Tuska, ale przyświeca im wspólny cel, jakim jest odsunięcie PiS od władzy.

Źródło: PAP Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Marcin Boguszewski, Agnieszka Libudzka
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij