Najnowsze wiadomości ze świata

Turyści będą musieli płacić za wejście do świątyni

Od 15 stycznia 2024 roku zagraniczni turyści będą musieli zapłacić za wstęp do znajdującego się w Stambule meczetu Hagia Sophia – ogłosił we wtorek minister kultury i turystyki Turcji Mehmet Nuri Ersoy.

“Począwszy od 15 stycznia 2024 r. wdrażamy plan zarządzania odwiedzającymi zgodnie z wytycznymi UNESCO. Posunięcie to ma na celu zachowanie meczetu Hagia Sophia i jego placu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO” – oznajmił minister Ersoy.

Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie odrębnych wejść dla wiernych i turystów. “Obywatele Turcji przyjeżdżający w celach religijnych nie odczują żadnych zmian, jednak zagraniczni odwiedzający przybywający w celach turystycznych i kulturalnych będą zobowiązani do uiszczenia opłaty za wstęp” – wyjaśnił turecki minister.

Dodał, że jej wysokości jeszcze dokładnie nie określono. Przed zmianą statusu Hagii Sophii z muzeum na meczet w 2020 roku bilet wstępu wynosił 100 lir tureckich (obecnie ok. 15 zł). W tej chwili – podobnie jak w przypadku wszystkich innych meczetów w Turcji – wstęp do świątyni jest darmowy.

Minister kultury i turystyki Turcji poinformował dodatkowo, że w różnych częściach meczetu trwają szeroko zakrojone prace konserwatorskie.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij