Najnowsze wiadomości z kraju

Tunel połączył wyspy Uznam i Wolin – “Przyłączyliśmy Świnoujście do Polski”

Oddając tę inwestycję do eksploatacji, przyłączyliśmy Świnoujście do Polski – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podczas uroczystego otwarcia tunelu pod Świną, który połączył wyspy Uznam i Wolin.

“Dzisiejszy dzień, 30 czerwca 2023 r. to dzień historyczny, kiedy nasze wyspy Uznam i Wolin w sposób trwały uzyskały stałe połączenie. Oddając tę inwestycję do eksploatacji, przyłączyliśmy Świnoujście do Polski, jak to w 2007 r. powiedział pan premier Kaczyński, uznając, że budowa tunelu pod Świną to polska racja stanu” – podkreślił Żmurkiewicz.,Wspomniał, że “realna szansa na budowę stałej przeprawy po raz pierwszy miała miejsce w lipcu 2007 r.”, kiedy Świnoujście odwiedzili premier Jarosław Kaczyński oraz minister Joachim Brudziński.

“Podczas krótkiej wizyty premier stwierdził, że Świnoujście należy przyłączyć do Polski” – oznajmił prezydent miasta.W trakcie uroczystości odtworzono film z wizyty premiera Kaczyńskiego w Świnoujściu. “Wtedy się to zaczęło” – powiedział.

Na wielkim ekranie wyświetlono materiał wideo, na którym Jarosław Kaczyński zapowiadał budowę tunelu. “Świnoujście, część polska wyspy Uznam, to początek naszego kraju, to początek Polski – można powiedzieć – licząc od północnego zachodu. Ta część była przez wiele lat i ciągle jest niepołączona drogami (…). Postanowiliśmy tę niewłaściwą sytuację zmienić. Podjęta została decyzja i zaczyna się proces jej realizacji. (…) W końcu zostanie tutaj wybudowany tunel” – mówił wówczas Jarosław Kaczyński.

Tunel pod Świną, który połączył wyspy Uznam i Wolin, ma zapewnić lepszą komunikację dla mieszkańców i turystów. Dotychczas, aby dostać się do kurortu, konieczne było przeprawianie się promami, co powodowało często duże kolejki i opóźnienia. Teraz przejazd ma trwać 3 minuty.

Źródło: PAP Autor: Wojciech Kamiński, Elżbieta Bielecka, Małgorzata Miszczuk
Fot. PAP/Marcin Bielecki

Polecane artykuły

0 0

20 osób zginęło w pożarze w parku rozrywki

0 0

Cannes 2024. Znamy zwycięzców

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij