Najnowsze wiadomości ze świata

Trzynastolatek otworzył ogień do innych uczniów. Strzelanina w szkole w Finlandii. Nie żyje chłopiec

Trzy osoby nieletnie zostały we wtorek ranne w strzelaninie, do której doszło w mieście Vantaa pod Helsinkami. Podejrzanego, który także jest nieletni, zatrzymano – poinformowała fińska policja na stronie internetowej.

W szkole nie ma już bezpośredniego zagrożenia – zapewniła w rozmowie z agencją Reutera dyrektorka placówki Sari Laasila.

Rzecznik policji powiedział, że rannych przewieziono do szpitala. Jak dodano, zarówno ranni, jak i domniemany sprawca mają 13 lat.

Do strzelaniny doszło w szkole Viertola, do której uczęszcza około 800 uczniów od 1. do 9. klasy.

Na razie nie wiadomo, co mogło być motywem sprawcy.

Aktualizacja:

Uczeń zginął w strzelaninie, do której doszło we wtorek rano w szkole podstawowej w Vantaa pod Helsinkami. Dwoje innych uczniów, którzy zostali postrzeleni, jest obecnie w stanie ciężkim – przekazała fińska policja.

Zarówno ofiary, jak i ujęty po zdarzeniu domniemany sprawca ukończyli 12 lat i są Finami. Sprawa jest kwalifikowana jako morderstwo i usiłowanie morderstwa – podali śledczy na specjalnej konferencji prasowej.

Podejrzany oddalił się z miejsca zdarzenia i został zatrzymany kilkadziesiąt minut później na terenie Helsinek. Podczas zatrzymania znaleziono przy nim “krótką broń palną”; pozwolenie na jej posiadanie było wystawione na krewnego 12-latka – przekazano.

Według policji zatrzymany chłopiec nie był wcześniej notowany. Na obecnym etapie śledztwa nie udzielono jednak informacji o płci ofiar ani nie podano, czy zostały wybrane przypadkowo, czy też czyn był zaplanowany.

“Ten dzień zaczął się od wstrząsających informacji. Mogę sobie tylko wyobrazić ból i niepokój, jakich doświadcza obecnie wiele rodzin” – przekazała szefowa MSW Mari Rantanen.

W szkole w dzielnicy Viertola, w której doszło do strzelaniny, na co dzień uczy się ok. 800 osób i zatrudnionych jest ok. 90 pracowników. W środę we wszystkich szkołach w Vantaa, czwartym co do wielkości mieście Finlandii, flagi państwowe na znak żałoby mają zostać opuszczone do połowy masztu.

Media przypominają, że do strzelanin w fińskich szkołach doszło poprzednio w 2007 r. w Jokela oraz w 2008 r. w Kauhajoki.

Źródło: Autor:
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij