Najnowsze wiadomości z kraju

Trzecia Droga grozi wyjściem z rządu. Co zrobi reszta koalicji?

Ciemne chmury pojawiły się nad koalicją rządzącą. Ryszard Petru z Trzeciej Drogi otwarcie mówi, że jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany w składce zdrowotnej, to jego ugrupowanie opuści koalicję rządzącą.

Kwestia składki zdrowotnej została zawarta w umowie koalicyjnej, którą podpisała Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica.

Odbudujemy zaufanie pomiędzy państwem a przedsiębiorcami. Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej – zapisano w umowie.

O tym, jak istotna jest ta kwestia dla PSL i Polski 2050, mówił na początku marca marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Podczas spotkania z wyborcami w Otrębusach, które miało miejsce na początku marca, podkreślał on, że zmiany w składce zdrowotnej to „być albo nie być” dla Trzeciej Drogi w koalicji.

Ryszard Petru z Trzeciej Drogi był pytany w Radiu ZET o to, czy w przypadku braku zmian w składce zdrowotnej jego ugrupowanie wyjdzie z rządu.

Jeśli nie będzie żadnych zmian, to mogę powiedzieć: tak – zapewnił polityk Polski 2050. Jednocześnie zaznaczył, że wierzy, że cała rządząca koalicja dojdzie do porozumienia w kwestii przywrócenia składki zdrowotnej.

Na poziomie zbliżonym do tego sprzed Polskiego Ładu. Chcę zadeklarować, że jako Polska 2050, jako Trzecia Droga będziemy przygotowywać również propozycje obniżki składki zdrowotnej do poziomu zbliżonego do tego, które było przed Polskim Ładem. Najlepiej w formie ryczałtu – dodał.

To kolejna kwestia, która dzieli polityków koalicji rządzącej. Niedawno politycy Lewicy nie kryli oburzenia wobec postawy marszałka Sejmu, który oświadczył, że propozycjami zmian w sprawie aborcji niższa izba parlamentu zajmie się dopiero w kwietniu. Gdy Szymon Hołownia tłumaczył, że sprawa aborcji wymaga spokoju, posłanka Anna Maria Żukowska odpowiedziała mu w wulgarny sposób w mediach społecznościowych.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Radio ZET Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij