Najnowsze wiadomości ze świata

Trybunał w Hadze nakazał Izraelowi dopuszczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze nakazał Izraelowi dopuszczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Sędziowie twierdzą, że jej blokowanie grozi klęską głodu.

Jakiś czas temu Republika Południowej Afryki wniosła przed MTS sprawę, w której oskarżyli Izrael o prowadzenie ludobójstwa na ludności palestyńskiej, a czołowych izraelskich polityków o podżeganie do niego. W ramach tej sprawy RPA poprosiła trybunał o to, by nakazał Izraelowi dopuszczenie do Strefy Gazy pomocy humanitarnej.

Izrael twierdzi, że nie blokuje pomocy dla Gazy. Przedstawiciele ONZ, USA i licznych organizacji pomocowych twierdzą jednak, że to nieprawda. Ich zdaniem kontrole ciężarówek z pomocą – które Izrael przeprowadza, by rzekomo żadna pomoc nie wpadła w ręce Hamasu – są w rzeczywistości próbą jej zablokowania. Zwracają uwagę, że przeprowadzają je bardzo powoli, a niektóre ciężarówki z pomocą czekają całymi tygodniami na zgodę na wjazd do Gazy.

Sąd stwierdził, że mieszkańcom Gazy nie grozi klęska głodu, ale już się rozpoczęła. W jednogłośnym wyroku sędziowie nakazali Izraelowi „podjęcie wszystkich niezbędnych i efektywnych kroków”, by pomoc humanitarna, bez żadnych opóźnień, dotarła do potrzebujących. Nakazali mu także, by siły zbrojne Izraela nie podejmowały żadnych działań, które są naruszeniem praw Palestyńczyków wynikających z konwencji o zapobieganiu i karaniu ludobójstwa, w tym przeszkadzaniu w jakikolwiek sposób w dostawach pomocy humanitarnej. Sędziowie wezwali też Hamas do natychmiastowego zwolnienia zakładników.

Źródło: Stefczyk.info na podst.Guardian Autor: WM
Fot. Palestinian News & Information Agency (Wafa) in contract with APAimages CC BY-SA 3.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij