Najnowsze wiadomości z kraju

Trwa erupcja największego wulkanu świata

Trwa erupcja Mauna Loa na Hawajach. To największy aktywny wulkan na świecie.

Mauna Loa położony jest na wyspie Hawai’i, zwanej też Dużą Wyspą, największej w archipelagu Hawajów. Jego erupcja rozpoczęła się w niedzielę ok. 23 30. Pierwsza znana erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1843 roku, a od tego czasu nastąpiły aż 33 razy. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1984 roku.

Geolodzy już od jakiegoś czasu podejrzewali, że ten okres ciszy wkrótce się skończy. Od kilku miesięcy obserwowano bowiem zwiększoną aktywność sejsmiczną w jego okolicy. W lipcu i sierpniu notowano tam od 10 do 20 trzęsień ziemi dziennie, dwa razy więcej niż w czerwcu. 23 i 29 września odnotowano po ponad 100 trzęsień. Władze Parku Narodowego Wulkany Hawajów już w październiku zabroniły turystom wchodzenia na jego stoki.

Agencja US Geological Survey poinformowała, że wszystko wskazuje, że lawa pozostanie w północno-wschodniej strefie szczelinowej i nie zagrozi mieszkańcom. Na razie nie nakazano ewakuacji, chociaż na wszelki wypadek otwarto już dwa schroniska. Ostrzegli jednak, że wiatr może roznieść gazy, popiół i tzw. Włosy Pelego, cienkie pasma szkła wulkanicznego. Popiół może uszkodzić budynki i pojazdy, zanieczyścić źródła wody i uszkodzić roślinność, może także podrażnić oczy i płuca. Linie lotnicze Southwest odwołały już loty na Hawaje, a Federalna Administracja Lotnictwa monitoruje sytuację.

Równocześnie trwa też erupcja pobliskiego wulkanu Kilauea. Rozpoczęła się w zeszłym roku i na razie nie opuściła jego stożka. O tym wulkanie było głośno w 2018 roku, kiedy jego kilkumiesięczna erupcja zniszczyła ponad 700 domów. Sytuacja, w której równocześnie trwają dwie erupcje wulkanów na wyspie jest niezwykle rzadka.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. PAP/EPA/BRUCE OMORI / PARADISE HELICOPTERS

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij