Najnowsze wiadomości ze świata

Trump uważa, że cały świat powinien wystawić Chinom rachunek za COVID

Donald Trump wygłosił przemówienie na konwencji Partii Republikańskiej w Północnej Karolinie. W jego trakcie stwierdził, że Chiny powinny być ukarane za pandemię.

Na początku zeszłego roku pojawiła się teoria, że pandemia chińskiego koronawirusa rozpoczęła się nie na mokrym targu w Wuhan, jak początkowo uważano. Wiele osób zwróciło uwagę, że w tym chińskim mieście znajduje się laboratorium Instytutu Wirusologii – jedno z trzech miejsc na świecie gdzie były prowadzone badania nad koronawirusami, więc początek pandemii koronawirusa akurat w tym miejscu może nie być przypadkowy. Co więcej przypomniano, że amerykańscy dyplomaci, którzy odwiedzili tę placówkę z powodu korzystania przez nią z amerykańskich grantów naukowych, już kilka lat temu ostrzegali, że jej zabezpieczenia – formalnie najlepsze z możliwych – pozostawiają wiele do życzenia i może ona stać się potencjalnym źródłem pandemii.

Ta teoria szybko zaczęła być traktowana przez media i tzw. fact-checkery jako teoria spiskowa. Osoby ją głoszące były też oskarżane o rasizm i wrogość do Chin, spotykały się również z cenzurą w mediach społecznościowych. Specjalna komisja WHO, która miała zbadać na miejscu korzenie pandemii, uznała ją za skrajnie nieprawdopodobną i stwierdziła, że nie wymaga żadnych dalszych badań. W ostatnim czasie podejście do niej uległo jednak radykalnej zmianie i obecnie coraz więcej osób zgadza się, że wyciek z tego laboratorium to najbardziej wiarygodne wyjaśnienie początków pandemii. Coraz częściej słychać również o potrzebie zorganizowania w tej sprawie kolejnego śledztwa.

Trump od początku uznawał tę teorię za wiarygodną, co swoją drogą wpłynęło na to, że wiele niechętnych mu mediów z góry ją odrzuciło. Podczas swojego wystąpienia w Północnej Karolinie stwierdził, że Chiny powinny teraz zapłacić za zniszczenia spowodowane przez pandemię. „Nadszedł czas aby Ameryka i cały świat zażądały reparacji i odpowiedzialności od Chińskiej Partii Komunistycznej” – powiedział – „Musimy zadeklarować jednym głosem, że Chiny powinny zapłacić. Muszą zapłacić”.

Trump wyjaśnił, że jego zdaniem państwa całego świata powinny wspólnie wystawić Pekinowi rachunek za pandemię w wysokości 10 bilionów dolarów. Dodał, że to i tak bardzo niska kwota w porównaniu ze stratami wywołanymi przez chińskiego koronawirusa. Jego zdaniem pierwszym krokiem, czymś w rodzaju zaliczki, powinno być zaprzestania przez inne państwa spłacania długów zaciągniętych w Chinach. „Narody świata nie powinny już być winne Chinom pieniędzy” – podkreślił – „Chiny zniszczyły tak wiele narodów…Chiny powinny być winne pieniądze narodom świata. Tym, które zostały zniszczone”. Zaproponował również, aby USA obłożyło stuprocentowymi cłami towary importowane z Chin.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Mint Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij