Najnowsze wiadomości ze świata

Transseksualny mężczyzna chce odbić Kalifornię lewicy

Caitlyn Jenner oficjalnie potwierdziła, że wystartuje w wyborach na gubernatora Kalifornii jeśli obecny zostanie odwołany w referendum. Będzie w nich reprezentować Partię Republikańską.

Obecnie gubernatorem Kalifornii jest Demokrata Gavin Newsom. Objął to stanowisko w styczniu 2019 roku. Od tego czasu miało miejsce kilka prób zorganizowania referendum w sprawie jego odwołania. Ostatnia najprawdopodobniej zakończyła się sukcesem. Jej organizatorom udało się bowiem zebrać ze sporą nadwyżką wymaganą ilość podpisów pod wnioskiem o referendum, obecnie są one weryfikowane przez władze stanowe. W powszechnej opinii ich sukces wynikał z tego, że gubernator Newsom nie tylko wprowadził radykalne restrykcje przeciwko koronawirusowi nie łagodzi ich pomimo spadku liczby infekcji, ale także został przyłapany na ich łamaniu gdy wziął udział w przyjęciu urodzinowym w ekskluzywnej restauracji.

Plotki o tym, że w razie jego odwołania w wyborach wystartuje Jenner pojawiły się już jakiś czas temu. Jenner urodziła się jako mężczyzna, Bruce. W czasach studenckich był futbolistą, ale wkrótce potem po kontuzji kolana skoncentrował się na lekkoatletyce i w niej osiągnął największe sukcesy. W 1972 roku zakwalifikował się na igrzyska olimpijskie w Monachium, gdzie zajął 10 miejsce w dziesięcioboju lekkoatletycznym. Na następnych igrzyskach, w Montrealu, zdobył już złoty medal.

Jenner przyznał podczas telewizyjnego wywiadu, że od dziecka czuje się kobietą. W wieku 64 lat rozpoczął więc proces zmiany płci. Od 1991 roku jego trzecią żoną była Kristen Mary Houghton Kardashian, więc jego przemianie poświęcono 10 sezon popularnego reality show Z kamerą u Kardashianów. Już po niej i po separacji i rozwodzie z Kardashian wyprodukował swój własny reality show pokazujący jego życie codzienne jako kobieta, formalnie zmienił również imię na Caitlyn i swoją płeć na żeńską.

Wejście w politykę Jenner deklarowała już w 2017 roku. Mówiła wtedy, że jego głównym celem byłaby promocja LGBT. Od jakiegoś czasu pojawiały się też doniesienia, że Jenner wystartuje w ewentualnych wyborach po odwołaniu Newsoma. Portal Axios dowiedział się nieoficjalnie, że stworzyła ekipę fachowców, którzy mają jej pomóc w zwycięstwie. Znalazły się w niej osoby, które wcześniej doradzały prezydentowi Trumpowi.

Jenner potwierdziła swój start za pośrednictwem Twittera. „Kalifornijczycy chcą czegoś lepszego i zasługują na coś lepszego od gubernatora” – napisała – „Zbyt długo zawodowi politycy zbyt wiele obiecywali i zbyt mało dostarczali. Potrzebujemy lidera z wizją i charakterem aby ją zrealizować”. Zapowiedziała, że wkrótce formalnie rozpocznie oficjalną kampanię.

Jenner będzie reprezentować w tych wyborach Partię Republikańską, którą popiera od bardzo dawna. W wywiadzie udzielonym w zeszłym roku magazynowi People powiedziała jednak, że zgadza się z prawicą w kwestiach gospodarczych, ale jest postępowa w kwestiach społecznych. Zdążyła już obiecać swoim wyborcom obniżenie podatków i skrytykować ostro kalifornijskie lockdowny i ich wpływ na małe firmy. W odpowiedzi ludzie Newsoma zaczęli podkreślać jej związki z Trumpem i republikańskimi organizacjami.

Na razie trudno stwierdzić jakie ma szanse na zwycięstwo ale komentatorzy uważają, że nie wolno jej lekceważyć. Jeśli ponad połowa Kalifornijczyków zdecyduje, że Newsom ma odejść, to następnie odpowiedzą na pytanie o to kto powinien zostać jego następcą, a nowym gubernatorem zostanie ta osoba, która otrzyma najwięcej głosów. Dużo zależy tutaj od tego kto jeszcze będzie kandydował. Kiedy ostatnio miała miejsce taka sytuacja, po odwołaniu w 2003 roku lewicowego gubernatora Graya Davisa, w wyborach wystartowało aż 135 kandydatów, 131 nie dostało nawet 1% głosów.

Dla mieszkańców Kalifornii powierzenie najważniejszego stanowiska we władzach stanowych celebrycie nie jest skądinąd niczym dziwnym. W 2003 roku ich nowym gubernatorem został w końcu słynny aktor Arnold Schwarzeneger. Schwarzeneger nie robił tajemnicy ze swoich prawicowych poglądów i współpracował z prezydentem Reaganem i prezydentem Georgem Bushem, który nazywał go „Conan the Republican”, ale przed tymi wyborami nie miał żadnego praktycznego doświadczenia politycznego. Jako gubernator był raczej umiarkowany, ale okazał się na tyle dobry w tej roli, że w 2006 roku ze znaczną przewagą zdobył reelekcję. Zrezygnował ze stanowiska w 2011 roku. Okazał się ostatnim Republikaninem który rządził tym stanem.

Warto zauważyć, że wcześniej, w latach 1967-1975 gubernatorem Kalifornii był także Ronald Reagan. Dziś jest pamiętany głównie jako prezydent USA, który odegrał ogromną rolę w walce z komunizmem. W 1966 roku był jednak tylko relatywnie znanym aktorem, a jego aktywizm polityczny sytuował go bardziej po lewej niż po prawej stronie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC, NDTV Autor: WM
Fot. Web Summit - SM1_6694, CC BY-SA 2.0

Polecane artykuły

0 0

Zatrucie chlorem na warszawskim basenie. Trzy osoby zatrzymane

0 0

FBI potwierdza. Tym został trafiony Donald Trump

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij